Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 I kolokvium

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: I kolokvium   Tue Nov 11, 2008 11:01 pm

Листа на текстови од кои ќе бидат изведени прашањата на колоквиумот:

1. Семиотика на книжевноста - Мирослав Бекер
2. Теорија на информацијата - Новица Петковиќ
3. Книжевни родови и видови - Зденко Лешиќ
4. Речта во поезијата и романот - Михаил Бахтин
5. Уметноста како семиолошки факт - Јан Мукаржовски
6. Лингвистика и поетика - Роман Јакобсон (од денешниот час)


+ термините дискурс/дискурзивен, код, структура/структурализам, семиотика од Поимникот и Речникот на книжевни термини. Во главно ги имаме ископирано во тие првите текстови што ни ги даде Марија.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: I kolokvium   Wed Nov 12, 2008 12:13 am

има надеж ова да се научи?

...и додека сум овде, би сакала јавно да го замолам Виктор доколку не ти е тешко да ја прашаш Марија дали би можеле ние што го немаме положено вториот да одиме да си ја испробаме среќата на овој колоквиум.
...морам вака јавно за да не ме одбиеш Very Happy

благодарим многу.
се гледаме утре.
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
JanaNumber of posts : 28
Registration date : 2008-05-27

PostSubject: Re: I kolokvium   Wed Nov 12, 2008 3:50 pm

Jule,nie ja prasavme prof.Katica i taa rece deka ako sme zapisale vtora god znaci imame pravo da polagame a ako polozime ocenkata ke ni ja pise koga polozime teorija:)
Back to top Go down
View user profile
JanaNumber of posts : 28
Registration date : 2008-05-27

PostSubject: Re: I kolokvium   Wed Nov 12, 2008 3:55 pm

Viktor,ke mozes li site tekstovi da gi doneses po teorija utre na rimaska za da gi iskopiram?Te molam zosto gi nemam kopirano i nemam od sto da ucam:)Pozdrav i se gledame utre!!!
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Rezultati od denesniot razgovor so Marija   Sat Nov 15, 2008 1:28 am

Да почнеме од најважното - колоквиумот нема да го имаме овој вторник, ниту пак наредниот вторник, туку наредниот петок (28 ноември) заедно со уште некои кои прават колоквиум. За времето ќе се договориме нахнадно, односно во вторник кога и ќе си оддржиме час по распоред.

На истиот час ќе поработиме за естетска функција и ќе се договориме за прашањата (сега за сега, не се знае со кого ќе го имаме часот). Текстот - кој, патем, треба јас да го изложувам - се води под насловот Местото на естетската функција меѓу останатите функции и е од книгата Структура, функција, знак, вредност. Покрај овој текст, професорката Марија ми го даде и есејот од Јакобсон - Лингвистика и поетика. И двата ќе ги носам во понеделник за оние што се заинтересирани да фотокопираат.

Покрај тоа, уште еден текст кој би било убаво да го прочитаме за разјаснување на неколку термини на кои немаме посветено доволно внимание е и Структурализам на Венко Андоновски од Поимникот.
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: I kolokvium   Thu Nov 20, 2008 8:39 pm

Од текстот на Бекер може ли нешто да се скрати или исфли зошто додека стигнам на крајот на книгата ќе го заборавам почетокот...колку смешно и да звучи ова, така е...

или пак, во кратки црти, што е најбитно и на што треба да обрнеме посебно внимание, за барем да не забегам и да се сконцентрирам на нешто небитно.

thanks in advance pig
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: I kolokvium   Fri Nov 21, 2008 12:41 am

Се надевам не мислиш буквално на целата книга, зашто треба да прочиташ само од 9. до 52. страница. Притоа, од 30-32 страница не ти треба, а и од 43-52 страница може слободно само површно да прочиташ, па дури и да не читаш воопшто - професорката рече дека нема да ни треба Леви-Строс (само мала напомена: тие десетина страници би можеле да ти бидат упатни за Антропологија и книжевност).
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: I kolokvium   Fri Nov 21, 2008 12:47 am

...и СуперВиктор уште еднаш го спасува денот...
данке... rabbit
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
JanaNumber of posts : 28
Registration date : 2008-05-27

PostSubject: Re: I kolokvium   Mon Nov 24, 2008 10:58 pm

Viktor imas li nesto za mestoto na esteskata funkcija?ako ima te molam da go zakacis na forumot ako nemas i toa e ok:)


Odnapred blagodaram!
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: I kolokvium   Wed Nov 26, 2008 11:45 am

Ако некој не е информиран, теорија колоквиумот ќе се одржи на 27ми Ноември, четврток (утре) во 13 часот.

Со среќа на сите.
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: I kolokvium   Wed Nov 26, 2008 4:52 pm

бахтин не треба?
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: I kolokvium   Wed Nov 26, 2008 8:41 pm

Marija voopsto ne go spomna, taka da ne treba. Ako nekoj misli poinaku neka pise. confused
So sreca na site study
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: I kolokvium   Wed Nov 26, 2008 10:45 pm

го прашав виктор пред малку на часот по англиски и он вика дека _најверојатно_ не треба, што значи дека има шанси и да треба, а професорката само да не го спомнала... во основа, текстот бил за дијалогичност и монологичност, термини што ги имало во Поимникот. може да видите таму за секој случај, ако имате поминато се` друго од материјалот...
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: I kolokvium   Wed Nov 26, 2008 10:50 pm

исто така, уште една битна работа што не ја напишав погоре зашто не е многу поврзана со колоквиумот по теорија, утре најрегуларно ќе се одржат часовите по римска книжевност со проф. владимир. имаше предлог, под услов сите да се согласиме дека ни треба утрото слободно за повторување, да му испратиме мејл на професорот и да го замолиме да го одложиме часот за некој друг ден. ама затоа што повеќе луѓе рекоа дека ќе одат на римска, идејата отпадна. така што, одете утре на римска и прочитајте ги почетните страници од Ајнеида (ако дозволува времето).
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Sponsored content
PostSubject: Re: I kolokvium   

Back to top Go down
 
I kolokvium
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: II година :: Теорија на дискурси-
Jump to: