Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 All Time Favourite Movies

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: All Time Favourite Movies   Tue Nov 18, 2008 2:10 am

Кога веќе не ја иницирав дискусијата на тема омилени книги, еве нешто што може да биде почетен пункт во едно друго уметничко подрачје - омилени филмови. Јас ги изложувам своите омилени дваесет (според последната ревизија од 23 септември 2008 година); како и секогаш, по хиерархиски распоред. Синтаксата оди по следниов распоред: наслов (преведен наслов)/режисер/земја/година:

 1. Blue Velvet (Син сомот)/Дејвид Линч/САД/1986
 2. Persona (Персона)/Ингмар Бергман/Шведска/1966
 3. Mulholland Dr. (Булевар на ѕвездите)/Дејвид Линч/САД/2001
 4. Cries and Whispers (Крици и шепоти)/Ингмар Бергман/Шведска/1973
 5. City Lights (Светлата на Велеградот)/Чарли Чаплин/САД/1931
 6. Hotaru no haka (Гробот на светулките)/Исао Такахата/Јапонија/1988
 7. The Night of the Hunter (Ноќта на Ловецот)/Чарлс Лафтон/САД/1955
 8. Citizen Kane (Граѓанинот Кејн)/Орсон Велс/САД/1941
 9. Ёжик в тума́не (Еже во маглата)/Јуриј Норштејн/СССР/1975
 10. Raging Bull (Разјарен бик)/Мартин Скорсезе/САД/1980
 11. Rashomon (Рашомон)/Акира Куросава/Јапонија/1950
 12. It's a Wonderful Life (Ова е прекрасен живот)/Френк Капра/САД/1946
 13. Big Fish (Крупна риба)/Тим Бартон/САД/2003
 14. Lolita (Лолита)/Едријан Лин/САД/1997
 15. The Great Dictator (Големиот диктатор)/Чарли Чаплин/САД/1940
 16. The Elephant Man (Човекот-Слон)/Дејвид Линч/САД/1980
 17. Der Himmel ber Berlin (Небото над Берлин)/Вим Вендерс/Германија/1987
 18. Psycho (Психо)/Алфред Хичкок/САД/1960
 19. The Silence of the Lambs (Кога јагнињата ќе стивнат)/Џонатан Дем/САД/1991
 20. Зеркало (Огледало)/Андреј Тарковски/СССР/1975

Филмови кои некогаш биле меѓу моите омилени дваесет, но кои веќе не се (од различни причини - повторно гледање и одново вреднување; речиси заборавени, па веројатно и неправедно отпишани; невозможно да се класифицираат): A Clockwork Orange (1971), On the Waterfront (1954), Hable con ella (2002), Monty Python's Life of Brian (1979), Blowup (1966), Det sjunde inseglet (1957), Charade (1963)и One Flew over the Cuckoo's Nest (1975)


Last edited by Viktor Jovanoski on Fri Jan 16, 2009 11:43 pm; edited 1 time in total (Reason for editing : Поправка на една грешка)
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: All Time Favourite Movies   Tue Nov 18, 2008 5:38 am

...копнеж кон минатото (?)... Smile
само 2 (ако добро забележав) филмови се од 21от век.
...
онака, морав да искоментирам, интересно ми се виде Wink
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
 
All Time Favourite Movies
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» good morning america time to rise and shine
» my ex husband getting divorced for the 2nd time....
» Vomitting and pooing at the same time
» The First Time Ever I Saw Your Face
» Who is your favourite writer, and why is it Kurt Vonnegut?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Необврзно :: Филм и театар-
Jump to: