Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 BIENNIAL OF YOUNG ARTIST FROM EUROPE AND MEDITERRENIAN

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: BIENNIAL OF YOUNG ARTIST FROM EUROPE AND MEDITERRENIAN   Sat Nov 29, 2008 1:07 am

14-тото Биенале ќе се оддржи во Скопје во периодот 3-12 септември 2009 година. Еве неколку извадоци од апликацијата и повикот за учество, чија pdf-верзија можете да ја спуштите од овде (истото во word-варијанта):

1. Општи информации
Quote :
14-тото издание на Биеналето во Скопје 2009 ги повикува младите уметници од Европа и Медитеранот да земат учество и да ги презентираат своите дела. Уметниците ќе имаат водечка улога во настанот кој што ќе прикаже нови и интересни продукции. Градот е окарактиризиран со силна мултиетничка природа која што заедно со присуството на голем број млади луѓе, гарантира културно-стимулирачка атмосфера, подготвена да ги дочека селектираните млади уметници. Темата на ова издание е Седум порти, а ги повикува младите уметници да бидат инспирирани од античката легенда за Скопје, според која седумте порти на градот стојат на местото каде што порано биле очите, носот, устата и ушите на еден гигант. За повеќе информации за историјата на Биеналето, асоцијацијата БЈЦЕМ и Биеналето во Скопје 2009, посетете го сајтот www.bjcem.org или www.amms.com.mk

2. Области
Quote :
Биеналето во Скопје ќе биде организирано во седум уметнички области, а секоја од нив вклучува
неколку дисциплини:
Визуелни уметности (ликовна уметност, фотографија, инсталација, перформанс,видео арт,
стрип, кибернетичка уметност, јавна уметност).
Применети уметности (архитектура, визуелен/ индустриски/ веб дизајн, мода, дигитални
креации).
Изведувачки уметности (театар, танц, урбани точки).
Литература (проза, поезија).
Музика (рок, поп, џез, фолк/етно, современа, дигитална, класика).
Гастрономија (оригинални рецепти).
Слики во движење (филм, видео, анимирани филмови).
Делата селектирани од различните уметнички комисии, ќе бидат презентирани на Биеналето во Скопје
2009.

Продолжува...
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: BIENNIAL OF YOUNG ARTIST FROM EUROPE AND MEDITERRENIAN   Sat Nov 29, 2008 1:07 am

3. Услови
Quote :
На јавниот повик за учество
можат да аплицираат млади уметници на возраст од 18 до 30 години
(родени по 1 јануари 1978 година). За областите од изведбите, за
режисери и кореографи, старосната граница е до 35 (родени по 1 јануари
1973). Најмалку 50% од членовите на групите мораат да бидат на возраст
под 30 години. За театарската продукција, жирито ќе ги претпочита
претставите напишани од автори под 35 години. За секоја дисциплина,
раководниот одбор на Биеналето ќе понуди сместување само за еден
претставник, дури и во случај кога се работи за колективна продукција.
Музичките и останатите групи
(во областа изведувачки уметности) ќе
имаат можност за сместување на максимален број од 7 членови, додека
пак, за Урбаните точки максималниот број на членови е 3.
Управата на Скопје 2009 ќе ги вметне заедно со уметниците и техничките потреби во согласност со
техничкате можности.

Се друго што би можело да ве интересира можете да го најдете во апликацијата и на овие страници www.bjcem.orgили www.amms.com.mk. Крајниот рок на пријавување е 15 јануари 2009 година.

Па, Поети, Прозаисти, Фотографи, Сликари, Музичари - ако сте заинтересирани - пријавувајте се!
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: BIENNIAL OF YOUNG ARTIST FROM EUROPE AND MEDITERRENIAN   Sat Nov 29, 2008 2:04 am

...пјуф...темата... Neutral
...ми донт лајќи вери мач
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Sponsored content
PostSubject: Re: BIENNIAL OF YOUNG ARTIST FROM EUROPE AND MEDITERRENIAN   

Back to top Go down
 
BIENNIAL OF YOUNG ARTIST FROM EUROPE AND MEDITERRENIAN
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Young Woman Loses Breathing Tube In Dream...help please
» Jeudi 15 septembre - L'Europe en crise
» Having the sleeve with young kids/babies and no husband support?
» Early Mars and the faint young Sun
» YOUNG BOY SECRETLY SLEEPING IN AN OFFICE.

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Разно :: Случувања-
Jump to: