Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 II kolokvium - crno pa se ne vidi

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: II kolokvium - crno pa se ne vidi   Sat Jan 03, 2009 10:21 pm

Заради прегледност, ќе ги напишам насловите на сите текстови што требаат за колоквиумот. Слободно дополнете ја листата ако сум пропуштила нешто, а уште послободно посочете на некој текст што сум го набројала а што ниту проф. Марија ниту проф. Катица не го спомнале како обврзен. Моментално ги немам кај мене материјалите за текст што ни ги дадепроф. Марија уште на претходниот колоквиум, затоа ќе оставам некој друг да допише како точно гласеше нивниот наслов.

обврзни материјали за колоквиумот:

  1. Пјер Гиро - Стилистика (дали 64. и 65. страна ви се психоделично ископирани како кај мене? ама не е фрка, ги има уште еднаш после кај што се нормални).
  2. Зденко Лешиќ - За стилот во јазикот и книжевното дело
  3. Јуруј Лотман - за текст
  4. Новица Петковиќ - такоѓер за текст

додатни (необврзни) материјали:


  • Миливој Солар - Теорија на книжевноста, Стилистика
  • Цветан Тодоров и Освалд Дикро - Енциклопедиски речник на науките за јазикот, Стил


Last edited by evelynglyn on Sun Jan 04, 2009 1:27 am; edited 2 times in total (Reason for editing : priliv na novo i potochno info od kolegata Jovanoski)
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: II kolokvium - crno pa se ne vidi   Sun Jan 04, 2009 12:21 am

Па, вака значи - првите две единици не се од никого предложени за читање, туку се ако е некој заинтересиран. Пјер Гиро и неговата Стилистика како и Зденко Лешиќ и неговиот текст, За стилот во јазикот и книжевното дело, се обврзни - тоа се двата кои ни ги посочи проф. Марија. Професорката Ќулавкова, пак, спомна дека е убаво да го прочитаме и извадокот посветен на Стил од Увод у књижевности на Стамаќ и Шкреб (текстот е на Крунислав Прањиќ); со ова потполно се согласувам. Што и да имате друго како текст покрај овие три - не е морално да се прочита. Сепак - како и повеќето нешта - нема да штети.

И нормално - не ги заборавајте текстовите за текст (ова морав да го искосам): едниот на Новица Петковиќ, а другиот на Јуриј Лотман.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: II kolokvium - crno pa se ne vidi   Sun Jan 04, 2009 1:18 am

Viktor Jovanoski wrote:
Што и да имате друго како текст покрај овие три - не е морално да се прочита.

Vivamus mea Lesbia, atque amemus Very Happy

Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

но, супер. значи уште да ги земам материјалите за текст и се` ќе имам под суво.
ќе го додадам сега името на зденко лешиќ во погорниот пост кај што ми е испуштен како автор.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Sponsored content
PostSubject: Re: II kolokvium - crno pa se ne vidi   

Back to top Go down
 
II kolokvium - crno pa se ne vidi
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: II година :: Теорија на дискурси-
Jump to: