Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Vtora godina II

Go down 
AuthorMessage
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Vtora godina II   Mon Jan 05, 2009 6:35 am

ако не ви е тешко да ги напишете тука датумите, за оние кои се знае... попрегледно ќе биде.

јас немам поим што кога ни е...
...ниту кога почнуваме со предавања


благодарим однапред I love you
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Vtora godina II   Mon Jan 05, 2009 2:15 pm

Сме пропуштиле тоа досега да го направиме, а сигурно има повеќе луѓе што не слушнаа за датумите во тие последните денови пред празниците. Ќе напишам сега.

Прво, со предавања почнуваме од четврток, 08. јануари; ќе имаме и Римска книжевност и Современ македонски попладнето.

А за колоквиумите, сите освен Теорија на книжевни дискурси се прецизирани, за тој уште чекаме да се одложи.

edit - терминот за Теорија сепак остана како што се имавме начелно договорено.
edit II - Професорката се согласи на одложувањето на колоквиумот по Теорија.

12. 01. [11:00] - Ориентални книжевности
15. 01. [09:00] - Римска книжевност
20. 01. [09:00] - Теорија на книжевни дискурси
22. 01. [16:20] - Современ македонски јазик 3

11. 02. [10:00] - Усмена книжевност (втор колоквиум)
13. 02. [10:00] - Усмена книжевност (испит на матеирјалот од цел семестар)

Исто така, на 14. 01, професорката Србиновска кажа дека ќе одржиме час од 11:30, да се појавиме пред П12 (собата со компјутери зад студентски прашања).


Last edited by evelynglyn on Mon Jan 12, 2009 12:57 am; edited 2 times in total (Reason for editing : terminite se precizirani)
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
jasminART

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Real name : Jasmina Runevska
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Vtora godina II   Thu Jan 08, 2009 8:45 pm

Еј ај ако може некој за сигурно да го потвдри датумот и часот на колоквиумите, Римска во 9h ми кажа некој дека е?...
Фала и се гледаме од понеделник...позз
Back to top Go down
View user profile
KinegoidaFemale Number of posts : 57
Age : 30
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Vtora godina II   Thu Jan 08, 2009 10:17 pm

Jasmina,12.01. vo 11 h. - Orientalni poetiki15.01 vo 9 h - Rimska22.01 vo 16.20 h - Sovremen makedonski 3
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Vtora godina II   Thu Jan 08, 2009 11:53 pm

Да, денес на час професорот Владимир го помести терминот за да имаме време да одговориме на сите прашања. Има некои обврски подоцна и не би можел да ни го продолжи терминот за колоквиумот по истекот на тие дадени час и половина, затоа ни рече дека е подобро да дојдеме пред тоа - наместо во 10, во 9 часот.

Ќе поправам сега и во првиот пост и за Римска книжевност и за Теорија на книжевни дискурси (второво останува на 14-ти).
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Vtora godina II   Mon Jan 12, 2009 12:59 am

Колоквиумот по Теорија сепак ќе го имаме на 20ти.
Поправено е горе во датумите.

Ви посакувам успешни колоквиуми на сите!
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Vtora godina II   Thu Dec 24, 2009 11:35 pm

прашање: Што имавте за 2 колоквиум по Дискурси 1?
немаме никаков материјал...
пак изгледа ке треба да бараме од кај Марија...
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Vtora godina II   Fri Dec 25, 2009 12:53 am

Не знам точно како ви е распределен материјалот, но ако добро се сеќавам Текст, стил и стилистика минавте за првиот колоквиум. Ако е така, вториов би требало да ви биде за семиотика и по нешто за структурализам. Во тој случај, следниве материјали би ви биле во интерес (ако некој се сети на нешто повеќе, нека ме надополни):

  • текстовите од Поимникот врзани со темите од интерес (мислам дека Дискурс, Структурализам, Знак и Семиотика - ако не се лажам сите напишани од Венко Андоновски - ќе ви покријат многу; исто овде прочитајте и за Естетска функција од професорката Ќулавкова)
  • текстовите од Речникот на книжевни термини (веројатно и овде ги има погоре наведените; се сомневам само за Семиотика; но се сомневам и дека е најдлива оваа книга)
  • Мирослав Бекер - Семиотика на книжевноста
  • Новица Петковиќ - Елементи на книжевната семиотика (многу пристапно, енциклопедиски напишано и сеопфатно)
  • Роман Јакобсон - Лингвистика и поетика (каде се зборува за пораката и комуникацискио канал)
  • Јан Мукаржовски - еден текст за местото на естетската функција меѓу другите функција (веројатно токму така и се вика текстот)

Па, веројатно е доволно. Сепак, консултации со професорката Марија никогаш не се излишни.
Back to top Go down
View user profile
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Vtora godina II   Tue Dec 29, 2009 1:33 am

фала виктор, како и да е ова ни беше за првиот колоквиум....
за вториот треба да ни е стилистика, жанровите...

ама немаме НИШТО ЗЕМЕНО!
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Vtora godina II   Tue Dec 29, 2009 1:38 am

За стилистика лектирата е Пјер Гиро. За кога ви треба? Можам да ти го донесам. Имам и за жанровите материјал. Ако не, напиши ми ги сите теми што сте ги работеле, па да ти донесам материјали?
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Vtora godina II   Wed Dec 30, 2009 1:42 am

За стилистика, покрај наведеното дело на Гиро и записот Школи на стилистиката од Поимникот, од (голема) помош би можеле да ви бидат и поглавјето Stil i stilistika (во авторство на Крунослав Прањиќ) од Teorija književnosti на Шкреб и Стамаќ и - моја особена препорака - O stilu i jeziku u književnom djelu од книгата Jezik i književno djelo на Зденко Лешиќ. Ако евентуално во рамките на овој колоквиум ви влегува и текст и поим за текст, од интерес би можеле да ви бидат и поглавјето Текст од Елементи књижевне семиотике на Новица Петковиќ, односно избор поглавја од Структурата на уметничкиот текст на Јуриј Лотман.
Back to top Go down
View user profile
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Vtora godina II   Thu Dec 31, 2009 10:31 pm

лотман и петковиќ ги поминавме...

Ана, на 11ти сум кај Маја ориентални...
можеш материјалите да ги дадеш на некој од 4та па да ми ги даде...

ти ги враќам наредната прилика кога се гледаме...
(значи Гиро и жанровите...)

фала инаку за помошта и на тебе и на виктор!!

поззззззз
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Vtora godina II   Fri Jan 01, 2010 12:12 am

Договорено. Ќе ти ги донесам во редакција на состанокот Smile
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Sponsored content
PostSubject: Re: Vtora godina II   

Back to top Go down
 
Vtora godina II
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Колоквиуми-
Jump to: