Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Pomos

Go down 
AuthorMessage
Nikolina

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Registration date : 2008-04-30

PostSubject: Pomos   Fri Jan 30, 2009 3:45 pm

Kolegi, aj ako moze nekoj da mi kaze koi temi ke bidat zastapeni na kolokviumot po Usna knizevnost i vo vrska so seminarski, domasni...ova ona, bidejki ne bev na poslednite nekolku casovi i ne sum vo tek. Bidetemi pozdraveni site:).
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Pomos   Fri Jan 30, 2009 5:03 pm

Од кога не сум го посетил Форумов...

Значи, Николина и сите кои не знаат - за колоквиумот имаме само две теми: есеј за Števica Cvek u raljama života и есеј за Bajka o krojaču. Исто така, треба да напишеме и две домашни (во должина од две-три страници) и една семинарска (која треба да биде малку подолга и да содржи и соодветни референци - такви не треба да имаат домашните); има, се на се, девет теми и тоа се следниве:

1. Теорија на интертекстуалноста
2. Теорија на модерната книжевност
3. Теорија на постмодерната книжевност
4. Теорија на бајката
5. Теорија на расказот
6. Интерпретација на хибридна варијанта текст
7. Интерпретација на Števica Cvek u raljama života
+ двете прашања што не сме ги одговориле на првиот колоквиум.

Притоа, она што ќе го напишеме на домашните и во семинарската ќе треба потоа да го браниме на испитот (кој е на 13ти), така што гледајте да ги одберете темите што најмногу ве интересираат.
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Pomos   Fri Jan 30, 2009 5:20 pm

Кога сме веќе кај помошта - случајно некој да не ја има мојата копија од Števica Cvek u raljama života? Не се сеќавам на кого му ја дадов последниот пат, па ако на некој му текнува нека пише...
Back to top Go down
View user profile
Nikolina

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Registration date : 2008-04-30

PostSubject: Re: Pomos   Fri Jan 30, 2009 11:24 pm

Jas ja nemam ovaa teorija za intertekstualnosta, mislam deka ne go kopirav, toa bese delot sto profesorkata i go dade na Bisera. A dali drugive temi se site zastapeni vo tie poveketo materijali sto ni gi dade profesorkata ili ima uste nesto sto jas imam propusteno? I ke zamolam, ako nekoj ima odgovor na cetvrtoto prasanje od prviot kolokvium, da mi pomogne.
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Pomos   Sat Jan 31, 2009 6:31 pm

Темите се и повеќе од доволно застапени во повеќето материјали што ги имаме - неколку ни се исклучиво за теорија за новелата и бајката, имаме еден за постмодернизмот и модернизмот и уште (мислам) два во кои се застапени одредени аспекти на овие две движења и, секако, еден во кој се зборува за интертекст(уалност) како одлика на постмодернизмот. Во однос на прашањата од првиот колоквиум - првото беше за филмот на Адела Пеева, Чија е оваа песна?, второто за развитокот на етнологијата и последиците од истиот на германско тло според Баузингер, третото за народ, нација и „народна книжевност“ и четвртото за фолклор. И третото и четвртото ги има кај Маја Бошковиќ-Стули при што за народ и нација се зборува во првиот, а за фолкор и фолклорна уметност во вториот поделок од текстот.
Back to top Go down
View user profile
Nikolina

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Registration date : 2008-04-30

PostSubject: Re: Pomos   Sat Jan 31, 2009 9:01 pm

Fala Viktor:).
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Pomos   

Back to top Go down
 
Pomos
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: II година :: Усмена книжевност-
Jump to: