Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Zapishuvanje semestar

Go down 
AuthorMessage
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Zapishuvanje semestar   Wed Feb 11, 2009 3:46 am

Уписите почнуваат на 16ти, мислам дека сите знаат...

Темава ја отворив чисто за да прашам колку кредити ни носат предметите за да можам да си направам пресметки за упис на семестар. Така да, вредните рачиња на дечињата кои имаат земено оценки по Теорија на дискурси и Ориентални поетики или пак се информирани околу оваа тема, би ги замолила да се помачат да напишат.

бај д веј, резултатите по Македонски јазик 3 се објавени -> линк и јас лично не сум баш задоволна... сепак честитки на сите!

Со среќа денес на колоквиумот!

...јас одам на вакцинација What a Face
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Zapishuvanje semestar   Wed Feb 11, 2009 3:30 pm

Според моите сознанија, Јуле, мислам дека вака некако изгледа бројот на кредити што го носат предметите:

1. I година
- Теорија на книжевност, Хеленска книжевност и Поетика на имагинарното и митот - по седум бодови;
- Современ македонски јазик, Латински јазик и Англиски (или кој и да е изборен) јазик - по три бодови;

2. II година
- Теорија на книжевни дискурси и римска книжевност во компаративен контекст по шест, поетика на ориенталните книжевности и поетика на усната книжевност по пет бодови;
- Современ македонскки јазик, Книжевност и антропологија, Изборниот јазик и кој и да е друг изборен јазик - сите по три бодови.*

Е сега малку ми е чудна вторава година, зашто се вели дека минимумот бодови што е потребно да се освојат е 21, а оптимумот - 30**, а од друга страна во втора година само од оние предмети што ни се посочуваат како основни, се собираат 34 бодови (тоа би значело, според мене, дека втор јазик или додатен предмет место него воопшто и не ти е потребен, зашто и онака ги имаш собрано бодовите!). Е сега, нешто многу важно што мислам дека ќе реши неколку нејасности околу запишувањето: задолжителните предмети се полагаат семестар за семестар, се вели во Правилата за студирање според ЕКТС, а изборните се лизгачки до крајот на студирањето (не заборавајќи го фактот дека студентот мора да го освои минимумот од 21 кредит со што ќе може да премине во наредниот семестар).*** Тоа би значело дека и кога би ги имал положено сите предмети, освен еден од задолжителните, дури и да имаш повеќе од 21 бод, ќе ти презапишат семестар на студентски. Веројатно.

____________________________
* Група автори. 2007. Катедра за општа и компаративна книжевност: студиски и предметни програми (според ЕКТС).Скопје: Филолошки факултет Блаже Конески; 17-19 стр.
** Ibid, 11-12 стр.
*** Ibid, 11 стр.
Back to top Go down
View user profile
jasminART

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Real name : Jasmina Runevska
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Zapishuvanje semestar   Fri Feb 13, 2009 12:33 am

...да баш така пишува, но сепак замислете на студенски некогаш прават пропусти т.е не ги сметаат кредитите семестар за семестар туку од 1 за 3, од 2 за 4 итн.Знчи треба да имаме 21 кредит од прв семестар за да запишеме трет, а додека задолжните предмети сепак се полулизгачки, односно треба да ги имаме положено сите задолжителни од прва година за да запишеме трета.Ммммм,јасно е барем малку confused Се надевам.А и уште еден важен податок,кој успеав да го извлечам од нашиот Господин на студенски (после три насмевки) Laughing беше тоа дека: ако на некој му недостига кредит-два до три да појде на машински и ако успее да земе потписи од професорот по физичко за прв и втор семестар, кои потписи носат по 3 кредити.Ова не е во прирачникот на катедрата но ВИСТИНСКО Е. Јас успеав да земам! Very Happy Very Happy Very Happy ,....ако има нешто нејасно или прашање пишете..среќноо во собирање кредити!!
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: Zapishuvanje semestar   Tue Feb 24, 2009 12:57 am

За децата кои имаат I (повторен) семестар или слично...

Дали некој знае со сигурност дали треба да се платат 3 илјади денари плус? За да не дремам за џабе на студентски па да ме врати...

Фала за инфото!
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: Zapishuvanje semestar   Tue Feb 24, 2009 9:40 pm

да,да требаат Smile
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Sponsored content
PostSubject: Re: Zapishuvanje semestar   

Back to top Go down
 
Zapishuvanje semestar
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Инфо табла-
Jump to: