Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Patti Smith vo Skopje!

Go down 
AuthorMessage
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Patti Smith vo Skopje!   Fri Apr 03, 2009 9:32 pm

Да беше 1 април, ќе ми беше јасно за што станува збор, ама вака?
Понекогаш Скопје знае да изненади така добро, што се чувствуваш дека
сеуште сонуваш. Да, јавната тајна е дека тета Пети со години беше желба
на SJF. И конечно успеаа!
Култната панк-рок икона и најзначајната жена во рок-музиката Пети Смит
на 10 јули ќе одржи концерт во Скопје, во рамките на нејзината летна
европска турнеја.Познатата рок-поетеса со својот бенд
ќе настапи на осмото издание на ОФФ-Фест, како вонреден, дополнителен
настан на оваа музичка манифестација којашто секоја година по традиција
се одржува кон крајот на мај и почетокот на јуни.
Патриша Ли Пети Смит е легендарна њујоршка рок-музичарка, поетеса,
пејачка, уметница и активистка. Нејзиниот удел во зачнувањето на
панк-рок движењето е огромен. Особено значајно и влијателно во оваа
смисла е нејзиното деби издание Хорсис (Horses) од 1975 година, албум
што и го донесе прекарот мајка на панкот.
Инспиративна,
амбициозна и неконвенционална, музиката на Смит, заедно со онаа на Боб
Дилан, се оценува како највозбудливиот спој на рокенрол и поезија во
историјата на современата музика. Речиси не постои сериозен рок автор
последниве неколку децении што не се повикува на силното влијание на
нејзиното творештво: Лу Рид, Мајкл Стајп, Брус Спрингстин, Боно, Курт
Кобејн, Соник Јут, Пиџеј Харви, Морисеј, Кевин Шилдс и Кортни Лав се
само некои од имињата коишто јавно ја посочија Пети Смит како своја
голема уметничка инспирација.
Информациите во врска со местото на одржување на концертот на Пети
Смит, продажбата на билетите, како и целосната програма на OFF-Fest
2009 ќе бидат дополнително објавени.

Извор: plagij.at
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: Patti Smith vo Skopje!   Fri Apr 03, 2009 9:34 pm

Shocked Shocked Shocked affraid

Ги мразам смајлињава ама толку сум возбудена што не можам да се искажам!
...и тоа за мојот роденден! cheers
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Patti Smith vo Skopje!   Sun Apr 05, 2009 7:37 pm

*РАДОооооОСТ*
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Sponsored content
PostSubject: Re: Patti Smith vo Skopje!   

Back to top Go down
 
Patti Smith vo Skopje!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Dr Garett Smith - North Shore Weight Loss Clinic
» Albert Best - life of a medium
» any special advice when seeing a plastic surgeon
» Division of labour
» America's Fall, the Last Eight Years: A Parable in Pictures

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Разно :: Случувања-
Jump to: