Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 postari domashni

Go down 
AuthorMessage
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: postari domashni   Sat Apr 12, 2008 8:55 am

ako ne mu e maka na nekoj da pishe od prilika shto se temite za sekoj od predmetite...koj kolku znae... Wink

i za teorija ostana deadline 15-ti?


Last edited by evelynglyn on Sat Apr 12, 2008 7:37 pm; edited 1 time in total (Reason for editing : topikot (kirilica -> latinicia))
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: postari domashni   Sat Apr 12, 2008 8:57 am

ah! ...ete ti makedonska poddrshka... Rolling Eyes

moderator/administrator, ako mozhe neka se sredi subjectot

fala! Very Happy
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: postari domashni   Sat Apr 12, 2008 8:03 pm

еве јуле, го сменив топикот во постари домашни, во обид да го избегнам терминот заостанати... океј е? Wink
мк поддршка не може да се употребува во насловите и во никовите (а и на чет го скратува максимумот на буквите во еден ред, ко на ласт.фм слично), на други места секаде може.

за теорија, семинарските треба негде до крајот на месецот да бидат предадени, што претпоставувам значи после велигденскиот распуст... почеток на мај фаќа отприлика.

а домашни овој семестар имавме само по хеленска и по теорија, со тоа што латински секогаш можеш да преведеш било кој текст или реченици од скриптата и да ти се рачунаат во бодовите за домашно (кои инаку остануваат празни).

за хеленска, колку што знам, имавме само 3 домашни во овој семестар:
- Платон (општо, или анализа на посебни целини и фрагменти од Политеја 2, 3, 10 глава и дијалогот Ион)
- Полемиката меѓу Аристотел и Платон (редефинирање на мимесисот, творешкиот процес, поетот, итн.; Политеја и Ион вс. Поетиката на Аристотел)
- Прикованиот Прометеј (трагичниот лик според тезата на Аристотел од Поетиката или којбило аспект на драмата)

ако имаше уште нешто нека ме надополни некој... за Орестија мислам дека немавме никакво домашно.

теорија:
- говор (според моделот на Филипиките на Демостен; политички, судски или свечен)
- интердисциплинарниот однос меѓу книжевната наука, психологијата и филозофијата
- интердисциплинарниот однос меѓу книжевноста, психологијата и филозофијата (текстот на Јунг, на Олсен)
- интермедијални односи: двојни автори

веројатно и нешто плус што не ми текнува сега...
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: postari domashni   Sat Apr 12, 2008 10:22 pm

Дојдов да ги пишам домашните, and obviously my work here was already done (thank you, evelynglyn). Како и да е, малку поопширно во врска со домашните по теорија. Значи, ќе се обидам да ги систематизирам по ред (вклучувајќи ги и оние на Ана и две што Ана ги има испуштено):

  • Разработка на говорот на Демостен што ни го даде професорката (Втората Филипика) низ призмата на петте беседнички постапки и(ли) составните елементи на композицијата на еден говор (од Херениј; ги има кај Милосављевиќ)
  • Пишување на говор
  • Преглед на односот меѓу философијата и книжевноста на рамниште на перенијалните тематски концепти во Смрт во Венеција или Дневник на Заводникот.
  • Одговарање на прашања во врска со односот психологија-книжевност-философија; и тоа: 1) интердисциплинарен однос (книжевна наука-философија-психологија); 2) интермедијален однос (психологија-книжевност-философија); 3) психолошкиот и визионерскиот метод на творење според Карл Густав Јунг; и 4) архетипска критика.
  • Одговарање на прашање за културални студии: 1) предмет на проучување на културалните студии; 2) односот меѓу културологијата и теоријата на книжевноста; и 3) односот меѓу културологијата и компаратистиката.
  • Разработка на некој интермедијален однос (може адаптација на книжевно дело на филмско платно, музика за некоја лирска песна, двојни автори од типот на Микеланџело и Блејк...)

Хеленска нема што да се надополнува: така е како што рече evelynglyn.
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: postari domashni   Sun Apr 13, 2008 2:13 am

dobro... jas povekje mislev na seminarski... i go staviv vo domashni bidejkji mi izgledashe najprigodno Smile

pa aj viktorche na rabota... Razz
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Sponsored content
PostSubject: Re: postari domashni   

Back to top Go down
 
postari domashni
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Домашни и семинарски-
Jump to: