Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Kolokvium

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Kolokvium   Tue May 19, 2009 9:50 pm

Бидејќи професорките по Теорија на книжевни дискурси се и повеќе од услужливи кога се во прашање термините за колоквиум, а бидејќи ние треба и овој пат да предложиме кога да биде тоа, би било најпаметно во најбрз можен рок да се договориме и да и пишеме на професорката Марија. Јас однапред давам глас за за она што најголем дел од групата ќе го смета за најдобро. Па, предложувајте (и ве молам што е можно побрзо зашто не би било праведно да не чекаат).
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Wed May 20, 2009 3:00 pm

Професорката Марија ми има пишано порака со молба да се изјасниме по прашањето дали како термин за колоквиум одговара 1ви јуни од 9:00h. Па, изјаснувајте се. Како и претходно: што е можно побрзо.
Back to top Go down
View user profile
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Wed May 20, 2009 6:24 pm

Na Emilija i odgovara 1vi juni, iako se slozuva deka moze da bide pomesten kolokviumot i ponatamu (osven na 5ti ima srpski kolokvium). Jas se slozuvam kako ke odluci pogolemiot del od grupata. Iako smetam deka e rano na 1vi da bide kolokviumot, bi mozelo da bide pomesten na nekoja druga data taa nedela, no ako na profesorkata Marija i odgovara toj termin, togas bi trebalo site da se slozat.
Pa pisuvajte kolegi dvojkasi, da se dogovorime sto pobrgu, kako sto rece Viktor, ne e pravedno da ne cekaat.
Back to top Go down
View user profile
ana n.

avatar

Female Number of posts : 48
Age : 30
Real name : Ana
Registration date : 2008-05-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Wed May 20, 2009 7:03 pm

Epa bidejki nemam pocnato so ucenje neznam sto da kazam. Kako odgovara na site taka neka bide (seedno mi e mene) Smile
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Thu May 21, 2009 9:57 pm

Ќе ги замолам колегите и колешките од нашиот клас, ако можат, да се информираат за ставовите на Слаѓана и Николина по однос на терминот за колоквиумот по Теорија на книжевни дискурси и што е можно побрзо истите да ги запишат овде, зашто веќе доволно го оддолжуваме конечното решение, а време е истото да го соопштиме. Би било одлично ако успеете да ги контактирате вечерва, но ако не, обидете се барем утре да завршиме со се.
Back to top Go down
View user profile
ana n.

avatar

Female Number of posts : 48
Age : 30
Real name : Ana
Registration date : 2008-05-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Fri May 22, 2009 11:39 am

Slagjana mi pisa deka mn rano bilo na 1 juni, no ako taka sakate poveketo mozelo. Pa kazuvajte brgu da znam dali da pocnam jas so ucenje ili da ostavam za idniot vikend.
Back to top Go down
View user profile
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Fri May 22, 2009 12:51 pm

Vktor mislam deka site pisavme. Prasaj ja Marija dali moze da pravime posle 5ti ako ne i odgovara terminot togas na 1vi neka bide. Samo da zneme nie dali da pocneme vednas so ucenje!
Back to top Go down
View user profile
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Sat May 23, 2009 6:35 pm

Na Emilija i go otkazale kolokviumot po srpski, pa ako veke ne e dogovoreno so Marija moze posle 1vi da se stavi, na 5 na primer, znam deka site sakaat podocna da e za da ima povece vreme za ucenje. Ako e vece dogovoreno za 1vi pisete za da znaeme.
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Sun May 24, 2009 3:09 pm

Професорката Марија ми пиша порака со следнава содржина: „термините за колоквиум се 1ви и 3ти во 9.00. Кажете ми дали се ОК и кој друг би одговарал“. И јас го поставувам истото прашање на дневен распит.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Kolokvium   Sun May 24, 2009 4:57 pm

Јас сум за први, на трети гледам полагаме Популарна книжевност кај професорката Славица, ќе фрикнеме ако во истиот ден навеземе дополнителни табаци.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Sun May 24, 2009 7:46 pm

Viktor ako ne moze Marija na 5ti, togas 1vi neka e, iako e mnogu rano. Pisete ostanatite.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Kolokvium   Sun May 24, 2009 8:49 pm

хм, мене не ми одговара петти, нема да можам да дојдам на факултет тој ден. имам нешто важно на 4-ти и 5-ти.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Sun May 24, 2009 11:54 pm

Мислам дека вака никако нема да дојдеме до единствено решение... За среќа, утре сме на факултет и тогаш мислам дека ќе биде најсоодветно да се договориме.
Back to top Go down
View user profile
ana n.

avatar

Female Number of posts : 48
Age : 30
Real name : Ana
Registration date : 2008-05-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Mon May 25, 2009 1:16 pm

koleski i kolegi ako bide 1 juni barem neka bide nakaj 6 casot vecer ??? jas bi bila srekna da e taka ama mislam deka na MArija a i na dr nema da odgovara. Aj pisete brzo denes sto ste se dogovorile na fax, pozz. E da ako minatiot vtornik posle casot kaj prof. Katica imavte dr. cas po teorija i ako nekoj pisuvase neka go donese toa da go kopiram.
Back to top Go down
View user profile
ana n.

avatar

Female Number of posts : 48
Age : 30
Real name : Ana
Registration date : 2008-05-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Mon May 25, 2009 3:01 pm

dali sme zemale ovie casovi za rima i glasovna ekspresija, ritam, metar,poetska slika,kratkosta na l. pesna, granici na lirskata pesna? Jas ne pamtam ic. Ke ni treba li za kolok.?
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Mon May 25, 2009 3:27 pm

Веќе и немаме некоја друга можност, освен 1ви јуни. Веројатно би било подобро навечер, но тоа не можеме да и го побараме на професорката, зашто наутро, од 9:00h, таа и онака треба да оддржи колоквиум, па ако ние побараме да се помести нашиот навечер, тоа би значело дека професорката ќе треба да го седи целиот ден. Така што, официјално, за неколку секунди ќе и пратам на професорката Марија порака нашиот колоквиум да се оддржи на 1ви во 9:00h, како што и беше првиот предлог.

Е, сега, во однос на текстовите за колоквиум: за рима, гласовна експресија, ритам, метар, поетска слика, краткост и граници на лирска песна (веројатно) имаме земено. За места каде што може да се прочита ова, би ги предложил следниве: за рима и гласовна експресија во Фигуративниот говор и македонската поезија под заглавен збор Рима, за ритам и метар под заглавен збор Метрика во Поимникот, а за поетска слика, краткост и граници на лирската песна во текстот за Поезија од Поимникот. Ако случајно имате и некоја од книгите на Зденко Лешиќ (Jezik i književno djelo или Teorija književnosti) таму има доста од споменативе теми. Сепак, прашање е дали што и да е од овие теми ќе ни падне на колоквиум. Јас до вечер ќе ја препишам листата што ќе и ја препратам и на професорката Ќулавкова по однос на тоа што сме земале, па оттаму ќе можете најдобро да видите што отприлика ќе имаме на колоквиум.
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Mon May 25, 2009 3:31 pm

Уште нешто што заборавив: во вторникот немавме час со професорката Ќулавкова, туку со Катерина Јосифовска (мислам дека тоа и беше презимето) и работевме за ритам и метар. Само што бевме само јас, Мицески и Јакимска и мислам дека ниту еден од нас не фаќаше белешки.
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Tue May 26, 2009 1:12 am

Еве ја пораката што и ја пратив на професорката Ќулавкова во обид систематизирано да и ги презентирам нештата што досега сме ги поминале на часовите, како и материјалите релевантни за нивна разработка. Се надевам дека ќе Ви биде од корист (патем, ако Ви недостасува некој од материјалите, во среда јас ќе ги носам сите што се наброени во пораката).
Back to top Go down
View user profile
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Fri May 29, 2009 8:03 am

Vikotor slucajno ako go posetuvas forumot od sabajle ponesi gi beleskite po teorija, ako ne, NADA. Se gledame za nekolku casa na renesansa.
Back to top Go down
View user profile
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Fri May 29, 2009 8:04 am

Se izvinuvam za imeto VIKTOR Sleep
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Kolokvium   Sun May 31, 2009 2:48 pm

кој ни е референца за типологија на лирика? пребарав по материјалите и не најдов таков текст. иако, прилично сум сигурна дека и белешките се доволни - и тоа тие од предавањето на Докторантот.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Sun May 31, 2009 3:07 pm

Јас за типологија читав од Поимникот - ќе го најдеш пор поглавието -Типологија на книжевноста има мал едл таму.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Kolokvium   Sun May 31, 2009 5:28 pm

Благодарам, Бојана. Го видов делот во Поимникот, претпоставувам дека нема да има потреба од поекстензивни елаборации, па ова ќе е таман.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Kolokvium   Sun May 31, 2009 5:28 pm

За Типологија на лириката треба да се прочита од Поимникот, но не од заглавниот збор Типологија на книжевноста, туку од заглавниот збор Поезија. Таму го има токму она што ни беше предадено, а претпоставувам и токму она што се очекува од нас.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Kolokvium   

Back to top Go down
 
Kolokvium
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: II година :: Теорија на дискурси-
Jump to: