Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Amerikanski raskaz

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Amerikanski raskaz   Sat Apr 12, 2008 10:44 pm

Ана, доколку ти текне некоја идеја во врска со The Philosophy Lesson - пиши ја тука. Изгледа ќе треба брзо да завршуваме - до утре вечер веројатно. А околностите не се во наша полза. Јас утре се слушам со Тихо, Аце и Коста, па ќе доставам извештај некаде до два-три.
Back to top Go down
View user profile
prjatecha

avatar

Male Number of posts : 12
Age : 30
Real name : александар мице&
Registration date : 2008-04-11

PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   Sun Apr 13, 2008 10:41 pm

јованоски,
бојчески е речиси готов. со текстот
јас ќе го разгледам односот филозофија/книжевност, па Беркли solo ipse, и ќе го поврзам со гласот на нараторот. или така некако.
ако сакаш да прајш проспект за Јеховини сведоци мојот и од коста текстот ќе ги имаш до понеделник вечер. во електронска форма.
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Amerikanski raskaz   Sun Apr 13, 2008 10:50 pm

Јас моментално пишувам за Вордсворт и планирам да завршам до вечер. И за да не трошите пак за интернет - донеси го утре на USB.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   Mon Apr 14, 2008 5:29 pm

ти го пратив мојот текст на мејл.
пишував за јунг и за архетипот на космичката девојка што го (ре)создава светот, како производ на потребата од компензација за изгубениот стар свет на колективното несвесно. теорија гледам има многу влијание =)

една работа испуштив во текстот, можеш да ја додадеш некаде пред крајот: the surname of Cora, Savage, is another proof of her function as a recreator of the world, the bringer of old times. The allusion to the savage is, at its basics, a return to the age before civilization took place, before the slow decay of humanity began.

стварно е супер расказот инаку, има многу слична тема со bears discover fire king
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Amerikanski raskaz   Sat Apr 19, 2008 11:14 pm

За споредувачите што се членови на овој форум, а што не беа во можност да го посетат предавањето на проф. д-р Виолета Христова на 19ти април (читај: Мицески), сосема очекувано, го анализиравме расказот Separating. И разговаравме за разводот. Следниот час - слична тематика.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   Sat Apr 19, 2008 11:42 pm

It's Христовска.
не може за таа професорка да не знаеш Evil or Very Mad

имам идеја да направам маици со нејзиниот лик (веќе ja обезбедив фотографијата што ќе ја користам). ако е некој заинтересиран, може да предложи боја... ќе го имам тоа предвид кога ќе одам да купувам plain маици.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Amerikanski raskaz   Sat Apr 19, 2008 11:46 pm

I deeply regret my mistake. Seriously.
Back to top Go down
View user profile
prjatecha

avatar

Male Number of posts : 12
Age : 30
Real name : александар мице&
Registration date : 2008-04-11

PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   Sun Apr 20, 2008 11:45 pm

ne mi e dojdeno momentalno do separating. мојт разводот да поминит и без мене. заедно уживаме во својата осаменост. шо е сега да не требит посебно да сме осамени?
ана, не ми е привлекателна идејата за маица со ликот на Христовска. ако ме прашвиш мене лимон боја ќе одговарат.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   Mon Apr 21, 2008 12:13 am

секој може да бира боја за својата маица.
ако не ти е ова привлекателно, ќе мора да почекаш до другата тура... веројатно чаши за чај со ликот на владимир мартиновски... scratch имаат професорите уште малку време да ги искажат своите карактеристики кои ќе бидат одлучувачки за тоа на што ќе се најдат. и не ми го поткопувај бизнисот уште на почеток, не се запишав јас за џабе на окк, знам дека тука се парите.

п.с. може ова не ти е по ќеиф, ама за разводот ќе дискутираме и следниот час, треба да го прочитаме the artificial family... дина и ерина ќе имаат презентација, ние ќе се трудиме да бидеме интересни како секогаш. Suspect
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Amerikanski raskaz   Mon Apr 21, 2008 1:43 am

Artificial Family е добар. She Unnames Them - одличен.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   Mon Apr 21, 2008 2:10 am

ќе му посветам уште еднаш внимание на she unnames them.

иако ниеден расказ од целиот курс не го надминува carnal knowledge...

мој топ 5:
1. Carnal Knowledge
2. Bears Discover Fire
3. The Philosophy Lesson
4. Babylon Revisited
5. The Yellow Woman
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Amerikanski raskaz   Mon Apr 21, 2008 9:39 am

Еве ја и мојата топ 5 листа (нормално се уште го немам прочитано Carnal Knowledge):

1. Langston Hughes - On The Road
2.
James Thurber - The Secret Life Of Walter Mitty
3.Terry Bisson - Bears Discover Fire
4.Sherwood Anderson - Death In The Woods
5.Jean Stafford - The Philosophy Lesson

Also must-mentions: Yellow Woman, The Shawl и - what do you know - She Unnames Them.

Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   Sun May 04, 2008 2:04 am

иако искрено расказот Miriam не ме воодушеви многу со изборот на темата, морам да го спомнам и Truman Capote тука поради фотографијата од него на задната корица на other voices, other rooms,ептен остава впечаток!
Quote :
Gerald Clarke, in Capote: A Biography (1988), wrote, "The famous photograph: Harold Halma's picture on the dustjacket of Other Voices, Other Rooms
(1948) caused as much comment and controversy as the prose inside.
Truman claimed that the camera had caught him off guard, but in fact he
had posed himself and was responsible for both the picture and the
publicity." Much of the early attention to Capote centered around
different interpretations of this photograph, which was viewed as a
suggestive pose by some.

The photo made a huge impression on
the 20-year-old Andy Warhol, who often talked about the picture and wrote fan letters to Capote.
~ Википедија
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
prjatecha

avatar

Male Number of posts : 12
Age : 30
Real name : александар мице&
Registration date : 2008-04-11

PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   Fri Jun 13, 2008 5:52 pm

Малку доцнам, ама и јас ја составив листата. Немат потреба да нагласам дека сите беа добри. освен тие шо не беа.
значи:
Donald Barthelme.. The school
Zora Neal Hurston.. How is to be colored me
Leslie Marmon Silko.. Yellow woman
Terry Bisson.. Bears discover fire
John Updike.. Separating
Joyce Carol Oates.. Where are you going, where have you been
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   Tue Jun 17, 2008 9:31 pm

Само мала поправка на горните топ-5 (инспирирана од најновата листа на Аце), која воопшто и не се однесува на листата, туку на тие honourable mentions - She Unnames Them отпаѓа, а на негово место доаѓаат два нови раскази: Where Are You Going, Where Have You Been? (во времето кога ја правев листата се уште го немав прочитано, и макар што требаше барем две-три препрочитувања за да стане добар, вредеше!) и The Separating, кој кога го разгледував за колоквиум, безмалку ме трогна (особено последните две реченици). Одлична година кога е во прашање овој предмет, нели?
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Amerikanski raskaz   

Back to top Go down
 
Amerikanski raskaz
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: I година :: Други изборни-
Jump to: