Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Domasni po teorija na knizevnost (III kvartal)

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Domasni po teorija na knizevnost (III kvartal)   Thu Apr 17, 2008 1:01 am

Ова е списокот на сите домашни што ни се дадени по теорија во третиот квартал:

 • Разработка на говорот на Демостен што ни го даде професорката (Втората Филипика)
  низ призмата на петте беседнички постапки и(ли) составните елементи на
  композицијата на еден говор (од Херениј; ги има кај Милосављевиќ)
 • Пишување на говор (по избор - епидеиктички, политички или судски на избрана тема)
 • Преглед на односот меѓу философијата и книжевноста на рамниште на перенијалните тематски концепти во Смрт во Венеција или Дневник на Заводникот
 • Одговарање
  на прашања во врска со односот психологија-книжевност-философија; и
  тоа: 1) интердисциплинарен однос (книжевна
  наука-философија-психологија); 2) интермедијален однос
  (психологија-книжевност-философија); 3) психолошкиот и визионерскиот
  метод на творење според Карл Густав Јунг; и 4) архетипска критика
 • Одговарање
  на прашање за културални студии: 1) предмет на проучување на
  културалните студии; 2) односот меѓу културологијата и теоријата на
  книжевноста; и 3) односот меѓу културологијата и компаратистиката
 • Разработка
  на некој интермедијален однос (може адаптација на книжевно дело на
  филмско платно, музика за некоја лирска песна, двојни автори од типот
  на Микеланџело и Блејк...)

Ако има нешто нејасно слободно поставувајте прашања...
Back to top Go down
View user profile
 
Domasni po teorija na knizevnost (III kvartal)
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Домашни и семинарски-
Jump to: