Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 konkurs za stipendija 09/10

Go down 
AuthorMessage
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: konkurs za stipendija 09/10   Sun Sep 06, 2009 6:57 pm

Здр колеги!

Да не знае некој дали е излезен конкурсот за стипендии?
Ако да - Каде може да се најде?
Ако не - кога излегува, каде?

И едно прашање, имам просек 8,5, да не има некој поднесувано од лани со истиот проеск, дали има добиено или не? Дека е на границата...?

фала
позз


Last edited by evelynglyn on Tue Sep 08, 2009 12:17 am; edited 1 time in total (Reason for editing : kirilica vo naslovot)
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: konkurs za stipendija 09/10   Tue Sep 08, 2009 12:16 am

Здраво.

Конкурсот излегува подоцна, накај октомври/ноември. Знам ние лани се изначекавме додека да го објават. Инаку апликацијата ја има на сајтот http://www.raspredelba.gov.mk
Ќе ти треба и државјанство и извод од матична книга на родени. Инаку износот го префрлуваат на картичка дури по Нова година.
Во моментов се` што може да се направи е да ги подготвите документите, заедно со тие што ви требаат од факултет (потврда за редовен студент и уверение за положени испити - молбите за овие ги пишувате на табак со маркица и ги оставате на студентски прашања), и да извадите трансакциска сметка од банка, во случај да немате. И потоа само да проверувате на сајтот.

Што се однесува до просекот, мислам дека нема да претставува голем проблем. Дури и во случај да не влезеш во првиот список, имаш право на поднесување жалба, па дополнително ќе бидеш известен за конечната одлука - најверојатно позитивна. Имаше во нашата генерација еден таков случај и откако поднесе жалба му одобрија стипендија.

Прочепкајте по форумов, има една тема од лани кога ние дигавме паника околу доцнењето на конкурсот =)

И секако - многу среќа!
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: konkurs za stipendija 09/10   Tue Sep 08, 2009 12:19 am

П.С. Можете да погледнете и тука: Потребни документи за аплицирање на конкурсот
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Sponsored content
PostSubject: Re: konkurs za stipendija 09/10   

Back to top Go down
 
konkurs za stipendija 09/10
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Инфо табла-
Jump to: