Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Za romantizam vo ponedelnik

Go down 
AuthorMessage
KinegoidaFemale Number of posts : 57
Age : 29
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Za romantizam vo ponedelnik   Sat Oct 17, 2009 7:37 pm

Kolegi, mi se blokira mozokot i ne mi teknuva sto imame za citanje po romantizam za vo ponedelnik.Najbrziot neka mi ja osvezhi memorijata...Preblagodarna kje bidam Smile
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Za romantizam vo ponedelnik   Sat Oct 17, 2009 9:46 pm

Во основа, Бисера, немаме ништо одредено: една балада - Леноре од Биргер (овде достапна на англиски, а на македонски можеш да ја најдете во Антологија на светската лирика) и некои други песни од Гете, Шилер и(ли) други претставници на германскиот Sturm und Drang. Само сите песни ќе ни ги донесе професорката и ќе ги читаме на час, така што можеш и да се одмориш малку од романтизмот и да си читаш нешто друго.
Back to top Go down
View user profile
KinegoidaFemale Number of posts : 57
Age : 29
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Za romantizam vo ponedelnik   Sat Oct 17, 2009 10:52 pm

Ti blagodaram, Viktor. Smile 
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Za romantizam vo ponedelnik   

Back to top Go down
 
Za romantizam vo ponedelnik
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Инфо табла-
Jump to: