Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Lista na romani za IV godina

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Lista na romani za IV godina   Fri Oct 30, 2009 3:19 am

Бидејќи сите претходни генерации милуваат да не плашат со обемот на четивото потребно за предметот кој во четврта година ќе го слушаме кај професорката Маја Бојаџиевска, го замолив драгиот колега Шопов да ја сподели со нас листата на дела кои се обработуваат. И тој го направи тоа, па благодарение на него сега ја знаеме однапред и можеме, ако не повеќе, во текот на оваа година барем да ги набавиме романите.


Прв семестар:
1. Хенри Џејмс - Свртување на завртката, Амбасадори (не е задолжителен)
2. Вирџинија Вулф - се работат романи во договор со професорката
3. Џејмс Џојс - Портрет на уметникот во младоста, Улис
4. Марсел Пруст - Комбре (книга 1), Една Сванова љубов
5. Вилијам Фокнер - Врева и бес
6. Кафка - во договор со професорката

Втор семестар:
1. Томас Ман - Волшебниот рид
2. Михаил Булгаков - Мајсторот и Маргарита
3. Роберт Музил
4. Херман Брох - веројатно Смртта на Вергилиј
5. Маргерит Јурсенар - Мемоарите на Хадријан
7. Хулио Кортасар - Куцкамен
8. Ернесто Сабато - веројатно ќе се работат Тунел и Херои и гробови
9. Јукио Мишима


Благодариме, Шопов.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
 
Lista na romani za IV godina
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Инфо табла-
Jump to: