Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 The Cursed Poets of Alchera - blog na studentite od vtora godina

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: The Cursed Poets of Alchera - blog na studentite od vtora godina   Tue Nov 03, 2009 5:39 pm

Во прва година, ние, студентите кои сега ја тераме третата година од нашиве студии, имавме некои идеи за заеднички блог на кој би објавувале наше творештво но и есеи - налик на тие што ги пишуваме за факултет. Неможноста да се усогласиме околу името (во нашата генерација, инаку, има две главни струи од кои едната верува дека книжевноста е света, а другата дека е само одраз на животот, па така предлозите за име беа дијаметрално различни) и околу општиот концепт на тоа што би објавувале, па и дилемата дали со објавувањето на интернет наместо прво на хартија се врши неправда кон напишаното - доведоа до тоа идејата да замре а првичниот ентузијазам да биде колективно изигнориран и препуштен на заборав.

Денес од Јана дознав една вест која особено ме израдува: колегите од втора година си отвориле блог. Може да го читаме на следниов линк -> Проколнатите поети од Алчера.

Како што објавуваат на блогот, ова ќе биде нивниот сопствен простор во кој нема да важат ничии правила и од каде што ќе ја почнат нивната борба за враќање на чистата уметност. Мислам дека овој исечок од еден од нивните раскази сликовито го доловува духот на оваа дружина:

МАНУ (Македонска Академија на Настрани Уметности) постојано врши
репресија врз развојот на нашиот интелект преку страв и време е да
покажеме што имаат да кажат недоквакани и индивидуални ѕверови, демони,
ангели и божества како нас.


Колеги, со среќа! Ќе ве читаме.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: The Cursed Poets of Alchera - blog na studentite od vtora godina   Tue Nov 03, 2009 8:16 pm

Чудна генерација сме ние од трета... Премногу сме пасивни за компаратисти.
Алал да ви е, вторачиња.
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: The Cursed Poets of Alchera - blog na studentite od vtora godina   Tue Nov 03, 2009 10:28 pm

Па ајде - и јас да се приклучам на честитките...
Back to top Go down
View user profile
AleksandarMale Number of posts : 6
Registration date : 2009-02-08

PostSubject: Re: The Cursed Poets of Alchera - blog na studentite od vtora godina   Sat Nov 07, 2009 3:49 pm

Еве и од мене честитки...а вие третачина, ако вие сте пасивни ние шо сме апсолвенти бевме танатолошки закостенети...СПОКОЈНИ КАКО ПУЛС ОД ПОКОЈНИ шо би рекол Мајаковски (мислам тој беше)!! Поздрав за Проколнатите...!
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: The Cursed Poets of Alchera - blog na studentite od vtora godina   

Back to top Go down
 
The Cursed Poets of Alchera - blog na studentite od vtora godina
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Spain's Cursed Village Of Witches ...
» I cursed everything help for interpretation
» Skinny Girl Trapped
» BLOG REPORT: "Little hands" (Down's syndrome)
» Coming Apocalypse Paul Begley with the Hagmanns

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Инфо табла-
Jump to: