Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Temi za kolokvium

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Temi za kolokvium   Wed Nov 04, 2009 2:48 am

Како што кажав денес кога ми беше побарано да ги запишам темиве, јас, всушност, нив и ги немам. Ова е само провизорна варијанта:


  • Однос Поезија/Проза (разгледан низ репрезентативни примери)
  • Бахтин и дијалогизмот
  • Мимесис и фикција (разгледан низ репрезентативни примери)
  • Лотман и едноставноста
  • Сартр, Сејпир и низа други теоретичари од предавањето за историјата на фикцијата


Доколку некој има подобро запишано, би советувал да ме поправи...
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Temi za kolokvium   Thu Nov 05, 2009 10:17 pm

Многу се извинувам што не ги напишав темите за колоквиум порано, уште не можам да сфатам како е возможно да не сум го направила тоа досега. Ќе треба да ви испечам нешто, некои колачиња или така нешто, за да се искупам за ова доцнење.

Еве ги темите онака како што ни ги кажа професорката Србиновска:


  1. Книжевно тематизирање на проблемот на фикцијата
  2. Односот фикција стварност (историски контекстуализиран; според текстот на Шефер Кој сеуште се плаши од подражавањето?; расказот на Масимо Бонтемпели Речиси љубовна)
  3. Односот поезија проза и инкорпорирање на едноставното како естетско (Лотман)
  4. Односот поезија проза (според песната на Борхес, расказите на Хемингвеј и Карвер, текстот на Бахтин и предавањето од 26. 10 на кое ни беа сумирани тезите на Гарден, Успенски, Сапир, Сартр, Барт и Хегел - ако на некого му требаат овие белешки слободно нека ми пише, ги имам во електронска форма).
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
 
Temi za kolokvium
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: III година :: Поетика на фикцијата-
Jump to: