Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Vecer posvetena na Alber Kami

Go down 
AuthorMessage
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Vecer posvetena na Alber Kami   Fri Nov 13, 2009 3:32 pm

Во петок, 13 ноември, во галеријата на Младинскиот културен центар во
19:30 часот ќе се одржи вечер посветена на Албер Ками, еден од
најмаркантните и најпопуларни француски писатели и филозофи на
дваесеттиот век.Ками е познат по своите романи, драми и есеи, по брилијантноста и
чистотата на својот збор, а вечерта ќе се одржи по повод 96 години од
раѓањето и 50 години од неговата смрт.

За животот и делото на Албер Ками ќе зборуваат проф. д-р Ферид Мухиќ и
проф. д-р Иван Џепаровски, а интерпретација на дела од Ками ќе изведува
Виктор Јаневски.
Вечерта ќе биде поздравена од советникот за култура и соработка при
амбасадата на Франција во Република Македонија, господинот Жоан Ирез.

Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
 
Vecer posvetena na Alber Kami
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Albert Best - life of a medium

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Разно :: Случувања-
Jump to: