Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Nauchna rabotilnica za CRNA ARAPINA vo MANU

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Nauchna rabotilnica za CRNA ARAPINA vo MANU   Tue Nov 24, 2009 1:21 am

Во среда (25. 11) со почеток од 10 часот ќе се одржи научна работилница посветена на Црна Арапина како балканска и медитеранска фигура на меморија. Раководител на проектот во чии рамки се појавува оваа работилница, Interpretations: European Research Project for Poetics & Hermeneutics, е професорката Ќулавкова, која и не поканува да присуствуваме.

Свои излагања на работилницата покрај професорката Катица Ќулавкова, ќе имаат и нашите професори Владимир Мартиновски и Марија Ѓорѓиева Димова, но и некои други многу интересни проучувачи на книжевноста, како Јелена Лужина, Наташа Аврамовска, Витомир Митевски, итн. Еве детален список на учесниците, како и насловот на нивните излагања:

I дел

 • Акад. Катица Ќулавкова : Различните мемориски вообразби на праобразецот на Белината и на Црнината
 • Д-р Лидија Стојановиќ-Лафазановска: А-историската суштина на изведените етноними во балканскиот наративен фолклор
 • Д-р Иван Џепароски: Црна Арапина и возвишеното
 • Д-р Никос Чаусидис: Митската контекстуализација на црниот човек врз основа на артефактите од почвата на Македонија
 • Д-р Лилјана Стошиќ: Нови аспекти на историскиот контекст на толкувањето на Црна Арапина
 • Д-р Мируше Хоџа: Антрополошки аспекти на балканските фигури на меморија Болен Дојчин и Црна Арапина

II дел

 • Д-р Јелена Лужина: Dolce Garbo или Мали наративи од арапско-медитеранскиот круг
 • Акад. Витомир Митевски: Црна Арапина и Болен Дојчин во епската книжевност
 • Д-р Танас Вражиновски: Црна Арапина, симболиката на ропството и македонската усна книжевност
 • Д-р Соња Зоговиќ: Балканот, Црна Арапина и исламот во медитеранскиот свет
 • Д-р Наташа Аврамовска: Драмите на Георги Сталев во контекст на фигурите на меморија Болен Дојчин и Бела Ангелина
 • Д-р Мирлинда Крифца: Ѓерѓ Елез Алија во албанската книжевна традиција
 • Д-р Владимир Мартиновски: Визуелните инкарнации на Црна Арапина и неговите аналогони
 • Д-р Марија Ѓорѓиева: Мнемотехнички импликации на топосот
 • М-р Валентина Божиновска: Болен Дојчин во современата македонска книжевност (есеј и перформанс)

Модератор на првиот дел ќе биде професорката Ќулафкова, а на вториот, професорот Џепароски.

Предвидено е работилницата да заврши околу 14 часот.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Na Rajna i Slave maliot

avatar

Male Number of posts : 49
Age : 31
Registration date : 2009-01-20

PostSubject: Re: Nauchna rabotilnica za CRNA ARAPINA vo MANU   Tue Nov 24, 2009 1:53 am

Ова може да биде интересно. Се надевам дека дел од учесниците ќе посветат дел од своите излагања на белото грло од кое се провикнува Црна Арапина
Back to top Go down
View user profile
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Nauchna rabotilnica za CRNA ARAPINA vo MANU   Thu Nov 26, 2009 12:50 pm

прекрасно беше............!
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Nauchna rabotilnica za CRNA ARAPINA vo MANU   Fri Nov 27, 2009 1:25 am

Еве видео записи од излагањата на професорката Марија и од на професорот Владимир.

Извинете за слабиот квалитет, посебно за аудиото кај излагањето на проф. Марија и за неможноста на камерата на мојот мобилен да се справи со светлината од проекторот кај излагањето на проф. Владимир.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Na Rajna i Slave maliot

avatar

Male Number of posts : 49
Age : 31
Registration date : 2009-01-20

PostSubject: Re: Nauchna rabotilnica za CRNA ARAPINA vo MANU   Fri Nov 27, 2009 4:47 am

Не дека се наши, ама супер се
Back to top Go down
View user profile
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Nauchna rabotilnica za CRNA ARAPINA vo MANU   Sat Nov 28, 2009 12:34 am

хехехе тачноооо! =D
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Nauchna rabotilnica za CRNA ARAPINA vo MANU   

Back to top Go down
 
Nauchna rabotilnica za CRNA ARAPINA vo MANU
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Guide in the Audit of Procurement
» Thirukkural , 2000 year old tamil manuscripts- God's utteranece / Virtue of the world - Translated by G.U.POPE
» HI from Manu India

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Разно :: Случувања-
Jump to: