Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Samuel Beckett vo MKC na 1. 12

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Samuel Beckett vo MKC na 1. 12   Sat Nov 28, 2009 7:13 pm

Драмата Последната лента на крап на Семјуел Бекет, во изведба на Градски театар Скопје и режија на Ристо Алексовски, ќе биде поставена во МКЦ на 1-ви декември (вторник) со почеток од 20 часот.

Вака изгледа официјалната покана:

Прогласена за една од најавангардните пиеси во Македонија, театарската
претстава Последната лента на Крап се бави со потрагата на вистинскиот
идентитет, стариот кловн Крап во навечерието на неговиот живот ги
изживува последните минути на свесност, прашувајќи се за смислата на
неговото егзистирање. Сам меѓу сите, ситуација во која никој со никој
не се разбира, никој со никој не се гледа, никој со никој не сака да се
види. Стравот од се, се сведува на простата потреба да бидам тоа што
сум. Иронијата на самата ситуација во која сме принудени да земеме
учесто е дека во финалната права ние единствено го бираме инструментот,
начинот и егзекуторот на нашата смртна пресуда".


Автор | СЕМЈУЕЛ БЕКЕТ
Режија | РИСТО АЛЕКСОВСКИ
Игра | Крап - ЗЛАТКО МИТРЕВСКИ
Музика | ЗОРАН МИТЕВСКИ
Продукција | ГРАДСКИ ТЕАТАР СКОПЈЕ
Извршен продуцент | ГОРЈАН ДОНЕВ

Не би било лошо барем ние од трета година (а секако добредојдени се и сите останати) да се собереме и групно да ја погледнеме претставава, одлично ќе ни се поклопи со тоа што во моментов го учиме по Поетика на фикција - аспекти на драмата разгледани врз творештвото на Бекет.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Samuel Beckett vo MKC na 1. 12   Mon Nov 30, 2009 2:56 pm

За жал, денес стигна известување дека претставата е откажана од здравствени причини. Следната изведба е дури во јануари.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
 
Samuel Beckett vo MKC na 1. 12
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» 17 May - 2 Samuel 16-18

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Необврзно :: Филм и театар-
Jump to: