Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Ekspozea

Go down 
AuthorMessage
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Ekspozea   Wed Dec 09, 2009 1:51 am

Ми треба помош околу Теорија на жанровите... Класификација (или типологија, не се сеќавам) - класична и модерна.... треба да предавам.....
Каде можам да најдам материјали?
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Ekspozea   Wed Dec 09, 2009 2:53 am

Во кој и да е поимник за книжевна теорија (или речник на книжевни термини) ќе можеш да најдеш нешто за ова, Милош. Само барај одредници како жанр, книжевни видови или книжевни родови (помалку веројатно, но барај и книжевна генологија). Во нашиот поимник има текст под одредницата Типологија на книжевноста; како користена литература наведена е една прекрасна книга: Uvod u književnosti на Шкреб и Стамач. Особено убав историски преглед можеш да најдеш во Teorija književnosti на Зденко Лешиќ во третото поглавје со наслов Podjela književnosti na vrste i rodove. Književna genologija на Павао Павличиќ е книга посветена само на овој дел од теоријата.
Back to top Go down
View user profile
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Ekspozea   Thu Dec 10, 2009 3:04 am

фала многу...
ќе пишам и на Марија да ми даде некоја од книгиве....
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Ekspozea   

Back to top Go down
 
Ekspozea
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: II година :: Теорија на дискурси-
Jump to: