Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 tekoven materijal

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: tekoven materijal   Sat Dec 12, 2009 12:53 am

Ве молам, некој од вас колегите кои го слушаат овој предмет нека напише до кое поглавје од студијата на Делез и Гатари сме стигнати. Исто така, кои раскази треба да ги читаме за следниот час? Дали се уште (покрај изгубените часови) ја следиме програмата која ни беше дадена на почетокот од курсот?

Благодарам.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: tekoven materijal   Sat Dec 12, 2009 11:31 pm

Само официјално да изјавам дека јас го обожавам авторот на претходната порака: место ние да те известуваме тебе, ти нас, Јакимска (се мисли на практично сите пораки напишани во текот на последниот час од вчерашниот ден).

За Политика и поетика немаме ништо посебно назначено, така што - би ти препорачал да си читаш со ред. Претпоставувам дека за препрочитување на Процес нема да имаш време, но за такво нешто чинам и нема потреба, зашто иако во наредната, шеста глава од Кафка се расправа најмногу за неа, издвоени се неколку клучни места на кои сигурно се сеќаваш; од друга страна, претпоставувам дека лесно ќе најдеш време за сите останати раскази (до крајот на програмата) од причина што се кратки (со исклучок на Јазбина, но тој не верувам дека ќе стигнеме да го работиме утре). Да не должам многу: доколку ги имаш прочитано расказите до Изградбата на кинескиот ѕид, ќе ти бидат доволни најмногу два часа за да ги прочиташ уште Сон (194-197) и Уметникот во гладување (346-357; од кого, веројатно, ќе ти недостасуваат почетните две страници) за да бидеш со сигурност обезбедена за понеделник.
Back to top Go down
View user profile
emilija

avatar

Number of posts : 20
Registration date : 2008-04-10

PostSubject: Re: tekoven materijal   Tue Dec 15, 2009 10:58 pm

Za onie sti sme na Politika i poetika jas ne uspev da zapisam se za vo ponedelnik treba 6 - to i 7 - to poglavje od knigata na Delez i Gatari i raskazite Son, Nesreken zivot, Patnik vo tramvajot, Minuvaci koi trcaat, Zelda da se stane Indijanec i koi drugi, ako zabelezal nekoj neka pise ako ne ke se snajdam. Pozdrav.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: tekoven materijal   

Back to top Go down
 
tekoven materijal
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: III година :: Политика и поетика-
Jump to: