Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Regrutacija na teatarski kriticari od OKK

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Regrutacija na teatarski kriticari od OKK   Fri Dec 18, 2009 12:46 am

Денес ни гостуваше Нелко Неделковски, човек од театарот кој на почетокот од студиите поминал една година на нашата катедра (за која има само пофални зборови и убави сеќавања).

Затоа, одлучил да не вклучи нас, сегашните студенти на компаративна, во неговиот нов (многу амбициозен) проект кој е замислен како создавање на здрава и издржана театарска критика која нема да биде условена од разни форми на поткупи, пријателски попуштања, па, на крај, и малодушност.

Ни претстави идеја за формирање на редакција, сочинета исклучиво од студенти на компаративна книжевност, чија улога би било составувањето на месечното списание Театар (кое, понатаму, ќе вклучува осврти на претстави, најави за наредни премиери и претстави, интервјуа). Покрај театар, списанието ќе ги третира и другите перфомативни жанрови, како балетот и операта, но и граничните и експериментални видови - се што е поврзано со сцената.
Филмот нема да влегува во интересот на оваа редакција.

Бидејќи од заинтересираните побара сериозна посветеност и дискреција: принцип на целосна отвореност внатре (меѓу членовите на редакцијата, кои ќе бидат рамноправни во секој поглед) и целосна затвореност кон надвор, информирањето го прекинувам овде.

Доколку некој е сигурен дека сака да биде дел од оваа редакција, може да ми ја испрати својата мејл адреса вечерва, за да ја ставам во списокот на членови на редакцијата кој подоцна вечерва ќе му го испратам на Нелко. Во спротивно, може да дојдете на состанокот наредниот понеделник (21. 12) од 15:00, па да се запознаете со него и со неговите намери со оваа редакција.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
 
Regrutacija na teatarski kriticari od OKK
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Инфо табла-
Jump to: