Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Temi za kolokvium II

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Temi za kolokvium II   Sun Jan 10, 2010 6:47 pm

1. Како е направен Гогољевиот Шинел? (според текстот на Еихенбаум)
2. Аспекти на дејството во драмите на апсурдот: Чекајќи го Годо, Игра
3. Метафората или теоријата за метафората врз примерот од драмскиот текст Неверство од Харолд Пинтер (театар на апсурдот, драма на закана кружна и неутрализирана ситуација, без чувство на вина, гнев)
4. Аспекти на класичната композиција на драмата Нора од Ибзен (со акцент врз конфликтот во дејството)
5. Теорија на приказната (Догвил)

Колоквиумот ќе го имаме на 25-ти јануари, а усниот испит четири дена подоцна, на 29-ти. И двата се закажани во 9 часот.

--> ИСПРАВКА <--
Колоквиумот е на 25-ти од 15 ч,
а усниот испит на 28-ми, од 10 ч.

Бидејќи на последниот одржан час бевме присутни само шесторица, професорката одлучи да не го дискутираме филмот Догвил (иако ни зборуваше за теоријата на приказната), така што таа тема се префрла за наредниот семестар.


Last edited by evelynglyn on Sun Jan 24, 2010 8:54 pm; edited 2 times in total
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Wed Jan 20, 2010 11:52 am

Да си прашам по однос на термините, зашто во моите белешки стојат сосема различни информации - имам запишано дека колоквиумот ни е закажан на 25-ти, од 15:00h, а усниот испит, на 28-ми, од 9:00h - преместени се термините, или некаде е направена грешка?
Back to top Go down
View user profile
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Wed Jan 20, 2010 9:08 pm

ја знам дека професорката и на нас во исто време ни имаше закажано...
од 25ти колоквиум, и од 29ти усно...

но ние одложивме за 1ви и 5ти Февруари!
Back to top Go down
View user profile
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Wed Jan 20, 2010 9:09 pm

сепак некој од твојата група нека ти каже точно кога како, мада мислам дека е на 29ти....
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Thu Jan 21, 2010 5:06 pm

Јованоски - јас овие термини ги запишав на последната средба со професорката, кога ни предаваше за теоријата на приказната. Претпоставувам дека се точни.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Thu Jan 21, 2010 11:51 pm

Благодарам и на двајцата. Јакимска - ќе му верувам на твојот запис (и јас ги запишав на последната средба со професорката, но мислам дека потоа ни ги промени и дека за да не ги поправам, ти реков дека ќе ми ги кажеш ти)...
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Thu Jan 21, 2010 11:54 pm

Ако де, ништо страшно. Ако професорката ја направила таа промена во термините, ќе почекаме 6 саати Very Happy


Сепак, мислам дека вака изгледаа финалните термини што ги договоривме.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Thu Jan 21, 2010 11:56 pm

Јакимска, имам идеја: сакаш да се тркаме кој побрзо ќе напише порака? Кажи само тема и број на реченици...
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Fri Jan 22, 2010 12:04 am

Совет: немој да ја прегледуваш по 7 пати структурата на секоја реченица, а уште помалку да го применуваш методот на составување мејл Laughing

Та форумов панаѓур е.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Fri Jan 22, 2010 12:09 am

Секако дека не го правам тоа, Јакимска. Па, знаеш колку добро се снаоѓам на панаѓур.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Fri Jan 22, 2010 12:17 am

Не знам, не бев тогаш со вас.

Овие постови ќе бидат забавни за читање. Мислам дека особено професорите, случајни патници-намерници на форумов, ќе се забавуваат со начинот на кој сме го поминувале времето во врвот на испитната треска.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Sat Jan 23, 2010 12:49 am

Јас имам запишано 25.01.10 во 15 : 00 и 28.01.10 во 10 : 00, нема потреба Ана да одис од сабајле, па да чекаш цел ден lol!
Back to top Go down
View user profile
emilija

avatar

Number of posts : 20
Registration date : 2008-04-10

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Sat Jan 23, 2010 2:21 pm

kolegi eve sto mi pisa profesorkata
Emilija zdravo, terminot za predavanje seminarski raboti za vtoriot ispit e do 29 januari, a ocenkite ke gi dobiete vo ponedelnik na 1 fevruari. Usmeniot ispit po poetika na fikcijata e na 28 januari (cetvrtok) vo 10 casot vo elektronskata laboratorija. Kolokviumot e na 25 vo 15 casot do togas treba da se donesat domasni i seminarski za predmetot Poetika na fikcijata za da po kolokviumite se polaga ispit na 28 januari.
Srdeccno
Slavica
Back to top Go down
View user profile
jasminART

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Real name : Jasmina Runevska
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Sun Jan 24, 2010 4:29 pm

Е сега стварно ме збунивте!!! Јас нешто не сум сфатила или професорката се збунила или што??? Значи еднаш пишува ...за предавање на семинарски работи за вториот испит (зошто втор?) е до 29 јануари....и подолу пишува...колоквиумот е на 25 во 15 часот до тогаш треба да се донесат домашните и семинарските за предметот поетика на фикција...?!?!?!?!?
и сега кога треба семинарските да се однесат????
И што ако мене не ми се пишува семинарска???
Смрт?!?!? пооззз!!!!
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Sun Jan 24, 2010 6:36 pm

Хахах, не се вади од памет... тоа втор предмет се однесува на изборниот, Политика и поетика.

Овие за Фикција треба да ги однесеме утре, на колоквиумот.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
jasminART

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Real name : Jasmina Runevska
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Sun Jan 24, 2010 6:48 pm

а ако не ги однесеме?
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Sun Jan 24, 2010 8:47 pm

Мислам дека за жал ќе влијае на финалната оценка...
Евентуално да ѝ објасниш на професорката зошто не си успеала да стигнеш, па можеби тебе ќе ти го пролонгира рокот?
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
jasminART

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Real name : Jasmina Runevska
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   Sun Jan 24, 2010 9:33 pm

ммм,како и да е ок, фала Ана.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Temi za kolokvium II   

Back to top Go down
 
Temi za kolokvium II
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: III година :: Поетика на фикцијата-
Jump to: