Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Prasanje

Go down 
AuthorMessage
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Prasanje   Fri Jan 15, 2010 3:51 am

не знаев каде да ја отворам темава па тука ајде пошто е по овој предмет...

Ја имаме ли Силвија Плат во македонска верзија, превод на нејзината поезија? Каде може да се најде ако ја има?
Back to top Go down
View user profile
Na Rajna i Slave maliot

avatar

Male Number of posts : 49
Age : 31
Registration date : 2009-01-20

PostSubject: Re: Prasanje   Fri Jan 15, 2010 4:41 am

Има превод на Силвија Плат на македонски. Преведен е романот Стаклено ѕвоно (издание на ТРИ) и еден избор од нејзината поезија (мислам дека беше издание на Академски печат). Веројатно би требало да има нејзина поезија по скопскиве библиотеки. Јас ја набавив нејзината поетска книга од или-или. Ако некој не може да ја најде во библиотека или во книжарница, нека ми се обрати.
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Prasanje   Fri Jan 15, 2010 2:21 pm

Еден избор од нејзини песни има и во една антологија - Современа американска Поезија. Приредена е и преведена од Богомил Ѓузел, но не се сеќавам чие издание е.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Prasanje   Fri Jan 15, 2010 7:04 pm

Плус ја имаш Утринска песна во наш превод - мој, на Мицески и на Јованоски Smile
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Prasanje   Sat Jan 16, 2010 12:36 am

ваш ли е преводот?
хехехе
ја имам за колоквиумот од неа песната за анализирање... =)))
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Prasanje   Sat Jan 16, 2010 1:19 am

не, не. тој што ви го дала сигурно е тој врз кој работевме и ние.
мислам дека кај виктор е финалната верзија на нашиот превод, јас ја имав само во тетратка. ќе споделиме...
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Prasanje   Sun Jan 17, 2010 2:30 am

Ја немам ниту јас, Јакимска: не знам кај кого ми се материјалите од соодветниот семестар, но знам дека некој поседува чисто злато. А нешто ми вели дека тој некој е Војнески...
Back to top Go down
View user profile
pLAVoMale Number of posts : 51
Age : 29
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

PostSubject: Re: Prasanje   Sun Jan 17, 2010 4:18 pm

Ја имам песната јас на Македонски, професорката ни ја даде...
Сакав само да знам дали има ДРУГИ нејзини песни на Македонски преведени...?
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Prasanje   Sun Jan 17, 2010 4:26 pm

Еве неколку на интернет:

  • http://drvja.blogspot.com/2005/09/1932-1963.html
  • http://www.blesok.com.mk/tekst.asp?lang=mac&tekst=262&str=2
  • http://literatura-bella.blogspot.com/2008/02/blog-post_1805.html

Инаку, за сигурно знам дека романот, Стакленото ѕвоно (The Bell Jar) го имаме на македонски во превод на Магдалена Хорват (Три, 2006).
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Sponsored content
PostSubject: Re: Prasanje   

Back to top Go down
 
Prasanje
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: II година :: Теорија на дискурси-
Jump to: