Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Filmovi shto gi preporachuvam

Go down 
AuthorMessage
Eldritch

avatar

Male Number of posts : 61
Age : 36
Real name : 2м0r3
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Filmovi shto gi preporachuvam   Sun May 04, 2008 2:24 am

више си имам спремено "домашно" за ова

http://ivanstojanovski-eldridzh.blogspot.com/2007/09/blog-post_6702.html

(кликни, кликни :-} )
Back to top Go down
View user profile http://www.ivanstojanovski-eldridzh.blogspot.com/
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: INLAND EMPIRE   Sat May 17, 2008 9:56 pm

Значи, за околу три часа (во точно 00:00h на крајот од саботава и почетокот на неделата) на А1 го има најновиот филм на Линч - INLAND EMPIRE. Ако ви се допаѓаше Mulholland Drive - ова ќе ви се допадне исто толку. Ако не - don't even bother.
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Filmovi shto gi preporachuvam   Sat May 17, 2008 10:07 pm

е, виктор, ова со Линч ме потсети, не ми го режи Lost Highway, го имам. Го симнав еднаш кога го препорачаа на Филмополис.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: Filmovi shto gi preporachuvam   Sat May 17, 2008 10:21 pm

pa shto znam vikkey...mi se dopadna Mulholland Drive ama ovoj... Neutral ...bash poradi taa prichina, deka potsekja na drugiov.
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Filmovi shto gi preporachuvam   Thu May 22, 2008 10:46 am

Во недела, од 21:00h, на НОВА го има Big Fish на Тим Бартон, со Јуан Мекрегор, Алберт Фини, Џесика Ланг, Алисон Ломан, Дени де Вито, Хелена Бонам Картер и Мерион Котијар - авантура голема исто колку и животот, како што вели постерот на филмот. Критичарите сметаат дека ова е ремек-делото на Бартон. А и кај гледачите котира високо. За мене е слично - еден од најубавите филмови кога и да е направени, а имајќи предвид дека таткото на Бартон починал непосредно пред почетокот на снимањето на филмот - сигурно и еден од најемоционалните и најличните за режисерот. Особено крајот...


Last edited by Viktor Jovanoski on Sat May 24, 2008 7:54 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
Elliott

avatar

Male Number of posts : 1
Age : 29
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Filmovi shto gi preporachuvam   Thu May 22, 2008 4:04 pm

Se soglasuvam. Big Fish e prekrasen film, kako i site ostanati na Burton. Edinstven e!
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Filmovi shto gi preporachuvam   Sat May 24, 2008 7:53 pm

Нормално дека е единствен - еден од ретките режисери што создаваат нешто исклучително во последниве години. И патем, една важна поправка - Големата риба не е на Телма, туку на Нова.
Back to top Go down
View user profile
Eldritch

avatar

Male Number of posts : 61
Age : 36
Real name : 2м0r3
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: Filmovi shto gi preporachuvam   Wed Oct 01, 2008 1:35 am

K-PAX
Back to top Go down
View user profile http://www.ivanstojanovski-eldridzh.blogspot.com/
Melante

avatar

Female Number of posts : 3
Age : 34
Registration date : 2008-11-11

PostSubject: Re: Filmovi shto gi preporachuvam   Thu Nov 13, 2008 9:19 pm

Hide and seek Wink
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: Filmovi shto gi preporachuvam   Sun Apr 12, 2009 2:37 pm

Овој период сум повеќе посветена на филмската уметност и гледав некои филмови кои
никогаш не сум помислила дека ќе ги гледам. Еве ги:

-Freaks (1932) Убаво хорор/љубовно филмче. Кратко, лесно, предвидливо, сепак одлично склопено и не здосадува. 7/10

-Secretary (2002) Океј драма за една (what is consider to be) чудна љубов. 5/10

-Visitor Q (2001) Чуден, многу чуден филм. Драма за дисфункционално семејство. 6/10

-A Real Young Girl (1976) Откривање на себе си во најтешкото доба. 6/10

-Pretty Baby (1978) Драма што ќе ве потресе. 7/10

-The Other Boleyn Girl (2008)
Одличен историски филм за љубовта и ривалството меѓу две сестри. 8/10

-Nekromantik (1987) Ако некогаш ви се пригледа филм за некрофилија топло ви го препорачувам, инаку немојте никогаш да го гледате. 4/10

-Kissed (1996) Исто така филм за некрофилија, но направен на малку посуптилен начин.5/10

-Kids (1995) Филм за децата какви не ги познавамебарем јас не ги познавам. 6/10

-Ken Park (2002) Исто, но внесува и други елементи од американското секојдневие. 7/10

-Religulous (2008) Лесно документарче за сфаќањата на религија. Направено е од комичар, па не очекувајте нешто длабоко и значајно, ама е презабавно. 8/10

-Bonnie and Clyde (1967) Дури сега се нафатив да го гледам. 8/10

-Sybil (1976) Убав филм за жена со Multiple Personality Disorder. Вреди да се издржат тие три саати колку што трае. 8.5/10

-Boxing Helena (1993) Помалку од добар филм. Сепак од лични причини го сакам. 7/10

-Boogie Nights (1997) Добра драма за порно глумец во 70тите. Многу помалку секс од очекуваното. 7.5/10

-Velvet Goldmine (1998) Прекрасен, прекрасен филм! 9.5/10

-Kinsey (2004) Ако ви е познат човекот знаете и каков филм направиле за него. 6.5/10

-Lila dit ca (2005) Прекрасен. 9/10

-Volver (2006) Повторно, прекрасен. 9/10

-Persepolis (2007) Одличен црно/бел анимиран филм. 8.5/10

-Savage Grace (2007) Врска мајка-син. 7/10

-Pink Flamingo (1972) Кич над кичот! -5/10

-Towelhead (2007) American Beauty од друга гледна точка. 8/10

-Milk (2008) Одличен филм. 8/10

и доста е
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Sponsored content
PostSubject: Re: Filmovi shto gi preporachuvam   

Back to top Go down
 
Filmovi shto gi preporachuvam
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Необврзно :: Филм и театар-
Jump to: