Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 ~Sovremen Makedonski Jazik vtor kolokvium~

Go down 
AuthorMessage
MaC

avatar

Male Number of posts : 21
Registration date : 2008-04-12

PostSubject: ~Sovremen Makedonski Jazik vtor kolokvium~   Fri May 30, 2008 9:27 pm

Ај ако знае некој да напише се што е потребно да се знае за вториот колоквиум по СМЈ сега што ќе полагаме во Вторник !!!
.. Знам дека треба за Глаголи да се знае, али ме интересира што поточно?!

Поззз
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: ~Sovremen Makedonski Jazik vtor kolokvium~   Fri May 30, 2008 9:36 pm

Скоро се`... од 111 стр. до 136.
Треба добро да се знаат деловите за глаголите, прилозите и предлозите.
За сврзници, извици, честички и модални зборови само прочитај, во случај да постави некое (пот)прашање. Иако, најверојатно нема да го направи тоа.

Од глаголи треба да се научи за граматичките категории на глаголите (време, начин, лице, преодност, итн...), образувањето на глаголите и класификацијата, поделбата на прости и сложени глаголски форми + сите нивни форми, начинот на образување на секое од времињата, основните и второстепените значења (118 - 133 стр. во учебникот).

Знак дека ова што го пишувам не е од којзнае каква помош... во принцип, нема делови што може да се прескокнат кај глаголите.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
MaC

avatar

Male Number of posts : 21
Registration date : 2008-04-12

PostSubject: Re: ~Sovremen Makedonski Jazik vtor kolokvium~   Sat May 31, 2008 2:58 pm

Gracias Ана....
Ми помогна и тоа мноооОооогу
Smile

Поззз
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: ~Sovremen Makedonski Jazik vtor kolokvium~   

Back to top Go down
 
~Sovremen Makedonski Jazik vtor kolokvium~
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: I година :: Современ македонски 1-
Jump to: