Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08

Go down 
AuthorMessage
MaC

avatar

Male Number of posts : 21
Registration date : 2008-04-12

PostSubject: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Thu Jun 05, 2008 4:41 pm

Драги колеги...

Може некој да ми помогне и да ми каже што поконкретно трева да се чита за испитов по П на И и Митот??????


Поззззз
Wink
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Thu Jun 05, 2008 7:59 pm

и јас сакам да знам! и јас и јас и јас!
sunny
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Thu Jun 05, 2008 8:50 pm

вака:

1. Теории за потекло на уметноста:

 • Потекло на уметноста
 • Настанување на поезијата и драмата од ритуалот;
 • Потекло на сличностите во фолклорните ритуали;
 • Фолклор.

2. Месопотамија:

 • општо за регионот низ периодите и писменоста;
 • Гиламеш;
 • Енума Елиш;
 • Еп за јунакот Етана;
 • Епот за Адапа;
 • Песна за слегувањето на Инана во царството на мртвите (+општо за циклусите за божицата која слегува во Подземјето);
 • Со нажалено срце...;
 • Седумте зли духови;
 • Легенда за цар Саргон;
 • Молитвите кон ноќните богови;
 • Девојка од висок рид стои на улица...;
 • Приспивна песничка;
 • Легенда за кралот Енмеркар.

3. Египет:

 • општо за периодот и поделбата на три царства;
 • Химна на творецот Птах;
 • Химна на Нил,
 • Песна на харфистот;
 • Химна на Атон;
 • Птахотеп;
 • Човекот во расправа со сопствената душа (берлински папирус 3024);
 • Приказна за Синхуе;
 • Човекот и жената;
 • Песна на песните + љубовните песни;
 • Сказна на морепловецот што доживеал бродолом;
 • Египетската книга на живите.
За Египет ќе треба да се знаат и текстовите кој на кој период припаѓаат: старо/средно/ново царство; мислам дека Виктор веќе ги има напишано тука на форумот, прочепкајте... Wink


Last edited by evelynglyn on Thu Jun 05, 2008 9:24 pm; edited 2 times in total (Reason for editing : spelling)
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Thu Jun 05, 2008 9:49 pm

ах...
подобро да не знаев
Very Happy
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
MaC

avatar

Male Number of posts : 21
Registration date : 2008-04-12

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Fri Jun 06, 2008 1:16 am

И јас scratch !!

А колеги нема некаде на скратено запишано за ова? Нешто како скрипта , прераскажано или слично?!
...Што е многу за читање - многу е !!! хехе
afro
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Fri Jun 06, 2008 12:07 pm

тефтерот на Виктор. albino
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Fri Jun 06, 2008 4:04 pm

Не дека нешто многу ќе скратам, но, од Месопотамија не е потребно се што е напишано и се што имаме (т.е. убаво е да се прочита, но не е задолжително); значи, од Со нажалено срце, па до Легенда за кралот Енмеркар (значи, онака како што се напишани од Ана) не ги работевме и нема да требаат за колоквиум. Но се друго - треба.

Патем, да - ја напишав некаде поделбата, но, во секој случај ќе ја напишам уште еднаш. Значи, вака некако:

1. Старо Царство

 • Химна на Творецот Птах
 • Текстовите на Пирамидите (!)
 • Химна на Хапи (Нил)
 • Поуките на Птахотеп

2. Средно Царство

 • Песна на Харфистот*
 • Сатира на занаетите*
 • Химна на Нил (нова варијанта)*
 • Разговор на Човекот со неговата душа*
 • Текстовите на Саркофазите (!)
 • Приказната за бродоломецот
 • Приказната за Синухе
 • Приказната на Ун-Амун
 • Фараонот Кеопс и маѓепсникот

3. Ново Царство

 • Химната на Атон*
 • Песна за битката кај Кадеш
 • Маѓепсаниот Принц
 • Правда и Кривда
 • Сатира на занаетите (нова верзија)
 • Приказна за Педубаст
 • Човек и жена (или: Двајца браќа)

Оние што се црвени се само спомнати од професорката, но ги немаме како текстови; оние што се обележани со ѕвездичка (*) припаѓаат на некои меѓупериоди (периоди меѓу Царствата во кои има некаков вид на декадентност, поради што и творбите се исполнети со определен оптимизам). Оние означени со извичник (!) се всушност Книгата на Живите во нејзините први варијанти.
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Sat Jun 07, 2008 3:13 am


 • Еп за јунакот Етана
 • Епот за Адапа;
 • ,, со нажалено срце"
 • Седумте зли духови
 • легенда за цар Саргон
 • Молитвите кон ноќните богови
 • ,,девојка од висок рид стои на улица"
 • приспивна песничка и
 • легенда за кралот Енмеркар


...не се толку битни така? Neutral
...не можам да ги најдам...
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Sat Jun 07, 2008 11:55 am

само Етана и Адапа се битни од тука...
ако сакаш да се најдеме негде да ги ископираш или да ти напишам што треба да се знае од нив sparknotes version Very Happy
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Sat Jun 07, 2008 12:48 pm

наах...
батали, и онака немаме многу време...иаме испит во понеделник, јас иам и цел египет за учење...
покрај гилгамеш, енума елиш и за божицата мајка, мислам дека за ова не би ни дала... Smile... хоупфули... ако не, и 7мица ми е океј... Smile
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Sun Jun 08, 2008 2:05 pm

ептен едукативно...
енума елиш - ротинг крајст
и лириксите


|m|....форевр'
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Sun Jun 08, 2008 8:17 pm

генијален предлог: утре во 9 бидете сите на факултет, дружно да повториме за испитот во тие последни 45 минути Very Happy
затоа што човекот во разговор со неговата душа, на пример, е текст што не можам да го читам, на цела добра волја со која му пристапив вчера; а сигурно има и кај другите такви проблеми (со веќе познатите исклучоци).
и едно турско кафе може да се напиеме во меѓувреме за расонување, а ако сите заедно немаме многу нејасни работи за испитот може и да ви гледам на кафе со колку поени ќе положите.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Mon Jun 09, 2008 12:10 am

Договорено, јас и Емилија доаѓаме, ама само ако поените што ќе ни ги видиш бидат многуууууу.
Патем колку добра гледачка си? farao
Мене ми се допадна Човекот во разговор со неговата душа, ќе го продискутираме утре.

Се гледаме рано сабјле.

Јас може малку ке плачам, сигурно ќе има резултати од теорија, ама ти ќе ми раскажеш некоја убава приказна од Египет и се ќе си помине.
lol!
Back to top Go down
View user profile
MaC

avatar

Male Number of posts : 21
Registration date : 2008-04-12

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Tue Jun 17, 2008 2:02 am

Колеги како сте ми!?!?!?

Има резултати од Поетика?!

Поззз
Wink
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Tue Jun 17, 2008 2:36 pm

Има, Марјан - само што заборавивме да ги препишеме. Утре ќе ги напишам на форумов. Патем, конкретно за тебе, колку што прочитав, имаш поминато само треба да донесеш семинарска. Само за потврда - почекај до утре. Или - ако случајно минувап откај факултет - види ги сам резултатите истакнати се кај нашата библиотека.
Back to top Go down
View user profile
MaC

avatar

Male Number of posts : 21
Registration date : 2008-04-12

PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   Tue Jun 17, 2008 5:29 pm

Фала ти Виктор на информацијата Wink

И така утре идам на факс да полагам македонски и ке ги видам резултатите.

Позз
з cheers
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08   

Back to top Go down
 
POETIKA ~ISPIT~ 9.06.'08
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: I година :: Поетика на имагинарното-
Jump to: