Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Popraven ispit i kolokvium

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Popraven ispit i kolokvium   Wed Apr 09, 2008 12:14 am

Ана веќе пишала кај колоквиуми, но еве уште еднаш:
- колоквиумот по современ македонски ни е преместен за 6-ти мај (вторник) од 11:20h (значи на вежби)
- писмениот испит (за оние што имаат паднато) е на 15-ти април (вторник) од 11:20h (значи на вежби... déjà vu).
Тоа би значело дека (многу веројатно) оние што немаат паднато ќе немаат вежби во вторник.
Back to top Go down
View user profile
MaC

avatar

Male Number of posts : 21
Registration date : 2008-04-12

PostSubject: Re: Popraven ispit i kolokvium   Sun Apr 13, 2008 7:06 pm

Viktor Jovanoski wrote:
Ана веќе пишала кај колоквиуми, но еве уште еднаш:
- колоквиумот по современ македонски ни е преместен за 6-ти мај (вторник) од 11:20h (значи на вежби)
- писмениот испит (за оние што имаат паднато) е на 15-ти април (вторник) од 11:20h (значи на вежби... déjà vu).
Тоа би значело дека (многу веројатно) оние што немаат паднато ќе немаат вежби во вторник.


Viktorce... Razz

Moze li nekako profesorkata po Makedonski da ni go premesti pismeniot ispit(popravniot) barem za nekoj den ponatamu?!
Jas, Dragana i nekoi drugi kolegi/ski vcera prvpat doznavme deka polagame vo vtornik.
Viktor ako ja vidis utre Stojka ke mozes li da i go preneses ova?!

Pozzzzz Wink
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Popraven ispit i kolokvium   Mon Apr 14, 2008 10:02 pm

мац, сепак утре ќе биде испитот (виктор не ја видел пораката, ние се видовме сега на англиски од 6), ако го прочиташ ова пренеси им на другите да дојдат ако сакаат барем да пробаат, ако не... јуни... Rolling Eyes
априлската сесија не е официјална на факултетот, професорката стојка на своја рака дава поправни испити пред рокот.

ама мислам дека вреди да пробате, нема што да се изгуби Very Happy
со среќа!
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
MaC

avatar

Male Number of posts : 21
Registration date : 2008-04-12

PostSubject: Re: Popraven ispit i kolokvium   Tue Apr 15, 2008 6:26 pm

Kolegi bev denes na makedonski popraven i probav da odlozam za nas od nasata grupa da polagame na drug datum ali nisto... Mad

Kako pominavte vie na latinski!?


Pozzz rabbit
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Popraven ispit i kolokvium   Sat Apr 19, 2008 11:12 pm

Прво и основно - честитики до личноста што има постирано текст над оваа порака за успешното положување на испитот по современ македонски. Второ - за оние што не беа на час во сабота, на 19 април, земавме броеви и средувавме големи букви и интерпукциски знаци во еден текст.
Back to top Go down
View user profile
MaC

avatar

Male Number of posts : 21
Registration date : 2008-04-12

PostSubject: Re: Popraven ispit i kolokvium   Sun Apr 20, 2008 7:16 pm

[quote="MaC"]
Viktor Jovanoski wrote:
Прво и основно - честитики до личноста што има постирано текст над оваа порака за успешното положување на испитот по современ македонски. Второ - за оние што не беа на час во сабота, на 19 април, земавме броеви и средувавме големи букви и интерпукциски знаци во еден текст.


Горе споменатата личност му благодари на Виктор за честитките и за поддршката што ја добива од своите колеги Wink

Поззззздрав

П.с : Иване, дали е сега добар фонтот?!
хехехе...
Back to top Go down
View user profile
jasminART

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Real name : Jasmina Runevska
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Popraven ispit i kolokvium   Mon Apr 21, 2008 1:14 am

Еј како е?
Може ли некој да напише за колоквиумот по македонски од каде до каде,ова ,она..?

Однапред ви благодарамSmile

c-ya
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Popraven ispit i kolokvium   Mon Apr 21, 2008 1:26 am

џесиииии, џе си до сада Very Happy

(се надевам го владеете српскиот добро како мене; за тие што мислат дека е така еве уште една шега на српски: горе горе горе горе него што горе горе доле =)) )

ерррм... за колоквиумот:

останува истиот материјал, ќе полагаме само за морфема и за именските зборови (именки, придавки, заменки, броеви), што значи од морфологија до глаголи, од 89 до 110 страна од учебникот за средно.
наводно може да се консултира и граматиката на блаже конески.
и важна е една поделба од час што ја нема никаде на друго место а може да се падне на колоквиумот. нешто со синтакса беше, кој ја знае нека ја напише, молам.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
jasminART

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Real name : Jasmina Runevska
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Popraven ispit i kolokvium   Mon Apr 21, 2008 1:36 am

Колку брзо стигнуваат информациите од ВасSmile

pozzz
Back to top Go down
View user profile
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Popraven ispit i kolokvium   Mon Apr 21, 2008 1:41 am

Во врска со поделбата што ја нема во учебник - се работи за синтаксичката класификација и според нејзе постојат две групи: полнозначни и службени зборови. Полнозначни се именките, придавките, заменките, броевите, глаголите и прилозите, а службени предлозите, сврзниците, честиците, извиците и модалните зборови, со тоа што последниве две асистентката ни ги издвои како посебна група. Всушност, класификацијата најлесно се памти по морфолошката (полнозначни се сите менливи зборови + прилозите; ergo службени се неменливите - прилозите).
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
PostSubject: Re: Popraven ispit i kolokvium   

Back to top Go down
 
Popraven ispit i kolokvium
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: I година :: Современ македонски 1-
Jump to: