Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Koneski i Marko Krale

Go down 
AuthorMessage
Viktor Jovanoski
Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Koneski i Marko Krale Empty
PostSubject: Koneski i Marko Krale   Koneski i Marko Krale EmptyTue Mar 03, 2009 10:21 pm

Како што знаете, романот Крале Марко на Слободан Мицковиќ е инспириран од петте песни на Конески што го оформуваат циклусот за Крале Марко. Овде може да најдете четири од нив (недостасува само Кале). Моја препорака е прво да се прочитаат песните, потоа критичкиот текст на авторот (лоциран на самиот крај на книгата) и, конечно, на крајот, самиот роман. Така всушност изгледа и реалната хронологија на нивното создавање. Од друга страна, пак - да бидам искрен - мене ми беше речиси невозможно да го читам романот после циклусот на Конески...
Back to top Go down
hannah
Guest
Koneski i Marko Krale Empty
PostSubject: odgovor na star zapis   Koneski i Marko Krale EmptyWed Jan 27, 2010 11:40 pm

ubav zaklucok: deka e tesko da se cita romanot posle pesnite na Blaze . T.e. ne e tesko, romanot na Mickovic e pitok i lesen, no e samo varijacija na tema, ona sto Blaze go napisal zgusnato, toj go dopisuva, go rastegnuva, dodava proza vrz lirikata, preraskazuva... Odgovorov e 2 godini posle vasiot post, no slucajno go otkriv forumov denes, ne znaev ni deka postoi.... Smile
Back to top Go down
 
Koneski i Marko Krale
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Nagraden konkurs - Blazhe Koneski

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: II година :: Усмена книжевност-
Jump to: