Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Helenska knizevnost (III kvartal)

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Viktor Jovanoski
Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Helenska knizevnost (III kvartal) Empty
PostSubject: Helenska knizevnost (III kvartal)   Helenska knizevnost (III kvartal) EmptyThu Apr 17, 2008 1:07 am

Ова се домашните по хеленска книжевност за третиот квартал (се надевам дека Ана не се лути што е искористен нејзиниот текст):

  • Платон (општо, или анализа на посебни целини и фрагменти од Политеја 2, 3, 10 глава и дијалогот Ион);
  • Полемиката меѓу Аристотел и Платон (редефинирање на мимесисот, творечкиот процес, поетот, итн.; Политеја и Ион вс. Поетиката на Аристотел);
  • Прикованиот Прометеј (трагичниот лик според тезата на Аристотел од Поетиката, трагичниот конфликт меѓу Прометеј и Ѕевс, кој и да е аспект на драмата).

Ако има некакви прашања - пишувајте.
Back to top Go down
Slock
Number of posts : 1
Registration date : 2011-10-10

Helenska knizevnost (III kvartal) Empty
PostSubject: Re: Helenska knizevnost (III kvartal)   Helenska knizevnost (III kvartal) EmptyMon Oct 10, 2011 11:05 pm

Имам за на факултет од Прикованиот Прометеј да ги најдам најбитните 3-4 дела од драмата, на час да ги прочитам деловите и да кажам зошто баш тие се најбитни ... искрено малку ми е тешка книгава па ќе ве замолам за помош... Фала однапред ! Very Happy
Back to top Go down
 
Helenska knizevnost (III kvartal)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Domasni po teorija na knizevnost (IV kvartal)
» Domasni po teorija na knizevnost (III kvartal)
» kje se obrabotuvaat chasovite po helenska od 24. april
» Dati za IV kvartal
» dati za III kvartal

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Домашни и семинарски-
Jump to: