Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Za romantizam vo ponedelnik

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Kinegoida




Female Number of posts : 57
Age : 35
Registration date : 2008-04-07

Za romantizam vo ponedelnik Empty
PostSubject: Za romantizam vo ponedelnik   Za romantizam vo ponedelnik EmptySat Oct 17, 2009 7:37 pm

Kolegi, mi se blokira mozokot i ne mi teknuva sto imame za citanje po romantizam za vo ponedelnik.Najbrziot neka mi ja osvezhi memorijata...Preblagodarna kje bidam Smile
Back to top Go down
Viktor Jovanoski




Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Za romantizam vo ponedelnik Empty
PostSubject: Re: Za romantizam vo ponedelnik   Za romantizam vo ponedelnik EmptySat Oct 17, 2009 9:46 pm

Во основа, Бисера, немаме ништо одредено: една балада - Леноре од Биргер (овде достапна на англиски, а на македонски можеш да ја најдете во Антологија на светската лирика) и некои други песни од Гете, Шилер и(ли) други претставници на германскиот Sturm und Drang. Само сите песни ќе ни ги донесе професорката и ќе ги читаме на час, така што можеш и да се одмориш малку од романтизмот и да си читаш нешто друго.
Back to top Go down
Kinegoida




Female Number of posts : 57
Age : 35
Registration date : 2008-04-07

Za romantizam vo ponedelnik Empty
PostSubject: Re: Za romantizam vo ponedelnik   Za romantizam vo ponedelnik EmptySat Oct 17, 2009 10:52 pm

Ti blagodaram, Viktor. Smile 
Back to top Go down
Sponsored content





Za romantizam vo ponedelnik Empty
PostSubject: Re: Za romantizam vo ponedelnik   Za romantizam vo ponedelnik Empty

Back to top Go down
 
Za romantizam vo ponedelnik
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» za ponedelnik, 26. 10
» Romantizam i Fantasticen raskaz
» Seminarski za Romantizam i Fantasticen raskaz
» Domasni zadaci za ponedelnik kaj prof. Srbinovska

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Инфо табла-
Jump to: