Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Temi za kolokvium

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Viktor Jovanoski




Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Temi za kolokvium Empty
PostSubject: Temi za kolokvium   Temi za kolokvium EmptyWed Nov 04, 2009 2:48 am

Како што кажав денес кога ми беше побарано да ги запишам темиве, јас, всушност, нив и ги немам. Ова е само провизорна варијанта:


  • Однос Поезија/Проза (разгледан низ репрезентативни примери)
  • Бахтин и дијалогизмот
  • Мимесис и фикција (разгледан низ репрезентативни примери)
  • Лотман и едноставноста
  • Сартр, Сејпир и низа други теоретичари од предавањето за историјата на фикцијата


Доколку некој има подобро запишано, би советувал да ме поправи...
Back to top Go down
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

Temi za kolokvium Empty
PostSubject: Re: Temi za kolokvium   Temi za kolokvium EmptyThu Nov 05, 2009 10:17 pm

Многу се извинувам што не ги напишав темите за колоквиум порано, уште не можам да сфатам како е возможно да не сум го направила тоа досега. Ќе треба да ви испечам нешто, некои колачиња или така нешто, за да се искупам за ова доцнење.

Еве ги темите онака како што ни ги кажа професорката Србиновска:


  1. Книжевно тематизирање на проблемот на фикцијата
  2. Односот фикција – стварност (историски контекстуализиран; според текстот на Шефер Кој сеуште се плаши од подражавањето?; расказот на Масимо Бонтемпели Речиси љубовна)
  3. Односот поезија – проза и инкорпорирање на едноставното како естетско (Лотман)
  4. Односот поезија – проза (според песната на Борхес, расказите на Хемингвеј и Карвер, текстот на Бахтин и предавањето од 26. 10 на кое ни беа сумирани тезите на Гарден, Успенски, Сапир, Сартр, Барт и Хегел - ако на некого му требаат овие белешки слободно нека ми пише, ги имам во електронска форма).
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
 
Temi za kolokvium
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Temi za Kolokvium
» Temi za kolokvium II
» temi za kolokvium - I
» temi za kolokvium - I
» Temi za kolokvium

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: III година :: Поетика на фикцијата-
Jump to: