Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Samuel Beckett vo MKC na 1. 12

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

Samuel Beckett vo MKC na 1. 12 Empty
PostSubject: Samuel Beckett vo MKC na 1. 12   Samuel Beckett vo MKC na 1. 12 EmptySat Nov 28, 2009 7:13 pm

Драмата Последната лента на крап на Семјуел Бекет, во изведба на Градски театар Скопје и режија на Ристо Алексовски, ќе биде поставена во МКЦ на 1-ви декември (вторник) со почеток од 20 часот.

Вака изгледа официјалната покана:

Прогласена за една од најавангардните пиеси во Македонија, театарската
претстава Последната лента на Крап се бави со потрагата на вистинскиот
идентитет, стариот кловн Крап во навечерието на неговиот живот ги
изживува последните минути на свесност, прашувајќи се за смислата на
неговото егзистирање. Сам меѓу сите, ситуација во која никој со никој
не се разбира, никој со никој не се гледа, никој со никој не сака да се
види. Стравот од се, се сведува на простата потреба да бидам тоа што
сум. Иронијата на самата ситуација во која сме принудени да земеме
учесто е дека во финалната права ние единствено го бираме инструментот,
начинот и егзекуторот на нашата смртна пресуда".


Автор | СЕМЈУЕЛ БЕКЕТ
Режија | РИСТО АЛЕКСОВСКИ
Игра | Крап - ЗЛАТКО МИТРЕВСКИ
Музика | ЗОРАН МИТЕВСКИ
Продукција | ГРАДСКИ ТЕАТАР СКОПЈЕ
Извршен продуцент | ГОРЈАН ДОНЕВ

Не би било лошо барем ние од трета година (а секако добредојдени се и сите останати) да се собереме и групно да ја погледнеме претставава, одлично ќе ни се поклопи со тоа што во моментов го учиме по Поетика на фикција - аспекти на драмата разгледани врз творештвото на Бекет.
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

Samuel Beckett vo MKC na 1. 12 Empty
PostSubject: Re: Samuel Beckett vo MKC na 1. 12   Samuel Beckett vo MKC na 1. 12 EmptyMon Nov 30, 2009 2:56 pm

За жал, денес стигна известување дека претставата е откажана од здравствени причини. Следната изведба е дури во јануари.
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
 
Samuel Beckett vo MKC na 1. 12
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Необврзно :: Филм и театар-
Jump to: