Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Prvata stranica od Medeja

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Viktor Jovanoski




Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Prvata stranica od Medeja Empty
PostSubject: Prvata stranica od Medeja   Prvata stranica od Medeja EmptyThu Apr 24, 2008 6:30 pm

Конечно да ја отвориме и оваа категорија.

Претпоставувам дека на сите што ја фотокопираа денес Медеја им недостасува првата страница (т.е. 31 стр.). И бидејќи мене ми ги поремети малку плановите во однос на читањето нејзиниот недостаток, а со оглед на фактот што нема многу, еве го целиот текст:

ПРОЛОГ

Дејството се одвива пред палатата на Јасон и Медеја во Коринт. Дадилката, загрижена, излегува од палатата.

ДАДИЛКАТА

Да не стаса, еј, тогаш Арго в земјана
Колхида, преку црни Симплегади в лет,
кај Пелиј в лаг бор сечен да не паднеше,
ни весла први мажи да не фатеа,
по руни златно Пелиј што ги испратил,


И покрај ова има и една малку подолга белешка која ја објаснува митолошката подлога, односно митот за Јасон и Аргонаутите (ако некому му треба, кажете, ќе ја пишам и неа). Другите страници би требало да ги има, само малку се измешани. Не разгледав се, но во секој случај, ја оставив Медеја резервирана во универзитетска библиотека, па ако фали уште нешто, нема да биде проблем фотокопирањето. На истиот број - 73 - е резервирана и Хиполит. Доколку некој има потреба.
Back to top Go down
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

Prvata stranica od Medeja Empty
PostSubject: Re: Prvata stranica od Medeja   Prvata stranica od Medeja EmptyThu Apr 24, 2008 7:20 pm

ej taman sakav da ti pisham da ja napishesh na kratko...
fala Smile

i izvinuvanje do onie koi ja isfotokopiraa mojata kopija...
navistina ne znaev deka ja nema taa strana i se nadevam deka i na vas, kako na kolegata gore, ne vi gi ,,poremeti" planovite.
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
Viktor Jovanoski




Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Prvata stranica od Medeja Empty
PostSubject: Prvata stranica od Medeja   Prvata stranica od Medeja EmptyThu Apr 24, 2008 7:35 pm

Колку неблагодарно од моја страна - го заборавив најважното: фала, Јуле за Медеја. И за тоа што дојде на факултет само да ни ја донесеш.
Back to top Go down
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

Prvata stranica od Medeja Empty
PostSubject: Re: Prvata stranica od Medeja   Prvata stranica od Medeja EmptyFri Apr 25, 2008 12:10 am

najvazhno e da si pomagane i da se sakame! Very Happy
anyway...

u r very welcomed and i'm glad i could help... Smile
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
Nikolina

Nikolina


Female Number of posts : 20
Age : 35
Registration date : 2008-04-30

Prvata stranica od Medeja Empty
PostSubject: Re: Prvata stranica od Medeja   Prvata stranica od Medeja EmptyFri May 02, 2008 3:48 pm

Ke moze li nekoj da mi kaze sto imame za citanje po Helenska knizevnost, posle Antigona? Jas ne sum bas vo tek:)))))))))
Back to top Go down
Viktor Jovanoski




Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Prvata stranica od Medeja Empty
PostSubject: Prvata stranica od Medeja   Prvata stranica od Medeja EmptySat May 03, 2008 1:08 am

Ако си стигнала до Антигона, тогаш си во тек, Ники - таа ни е, во основа, последната што ни е зададена. Следниот час, впрочем, ја обработуваме токму нејзе и уште текстот на Вернан - Едип без комплекси - кој, за сите што го немаат, е достапен токму тука. Сепак, професорот рече да си ги прочитаме Медеја и Хиполит од Еврипид, зашто не е исклучено следниот час да поченеме и со една од нив - сепак, губевме два часа во четвртокот, па претпоставувам дека сме малку назад. Само не сум сигурен дека ќе избрзаме толку.
Back to top Go down
Nikolina

Nikolina


Female Number of posts : 20
Age : 35
Registration date : 2008-04-30

Prvata stranica od Medeja Empty
PostSubject: Re: Prvata stranica od Medeja   Prvata stranica od Medeja EmptySat May 03, 2008 5:08 pm

Fala. Aj ako nema ostaveni primeroci vo fotokopir, ke te zamolam da mi doneses da kopiram.
Back to top Go down
Sponsored content





Prvata stranica od Medeja Empty
PostSubject: Re: Prvata stranica od Medeja   Prvata stranica od Medeja Empty

Back to top Go down
 
Prvata stranica od Medeja
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: I година :: Хеленска книжевност-
Jump to: