Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Temi za kolokvium

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Viktor Jovanoski




Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Temi za kolokvium Empty
PostSubject: Temi za kolokvium   Temi za kolokvium EmptyThu Dec 24, 2009 1:18 am

Пет Англичани, двајца Германци, двајца Руси и двајца Французи - тоа се националностите на единаесетте автори потребни да се прочитаат и разработат за успешно полагање на овој колоквиум. За потсетување:

ГЕРМАНИЈА
Јохан Волфганг фон Гете - Фауст
Фридрих Хелдерлин - имате две книги: Диотима (на македонски) или Kruh i vino (на хрватски); песната што е избрана за наслов на вторава е особено битна: преведена е и на македонски и претпоставувам ги имате двата преводи; за појаснување на творештвото на Хелдерлин од помош би требало да ви бидат текстовите на Хајдегер и Миодраг Павловиќ: првиот превосходно опишувајќи го Хелдерлин како Пoет за Поетите и Поезијата, а вториот зборувајќи за Хелдерлин како за Ганимед...

РУСИЈА
Александар Сергеевич Пушкин
- Цигани
Михаил Јурјевич Лермонтов - Демонот

ФРАНЦИЈА
Виктор Иго
- имате два избора на македонски: Екстази и бездни и Контемплации;во основа, работевме песни по наш избор, а и професорката рече дека овде немаме обврзни песни; сепак, вреди попатно да ја прочитате и песната Она што го вели устата на мракотво препев на Влада Урошевиќ (се наоѓа во Чуда и чудовишта);
Жерар де Нервал - неколку песни од раниот период и Химерите: сите, заедно со пропратен есеј и летопис за животот, можете да ги најдете во Златната книга на француската Поезија

АНГЛИЈА
лорд Џорџ Гордон Бајрон - Каин и Манфред; двете ги имаме на српски; Манфред (одново нецелосен) го има и на македонски во препев на Георги Сталев во книгата Стихови од Бајрон; како и за сите подолу наведени Поети, биографија, избор од песни и краток осврт кон нивното творештво можете да најдете во Antologija engleske romantičarske Poezije приредена од Ранка Куиќ
Вилијам Вордсворт - Повторна посета на опатијата Тинтерн (ја има на македонски, во препев на Драги Михајловски, во Нераспнати богови) и Ода на бесмртноста (Antologija engleske romantičarske Poezije) се двете песни на кои треба да се обрне најмногу внимание; за вторава, анализа има и во Umetnost tumačenja Poezije (212-242), предавањето на Бисера - кое покрива добар дел од овие теми - можете да го спуштите овде и овде.
Семјуел Тејлор Колриџ - Кублај хан и Песната за стариот морнар; и двете ги има во Antologija engleske romantičarske Poezije; првата ја има и во Нераспнати богови, придружена од еден брилијантен компаратистички есеј во авторство на Драги Михајловски; анализа на Песната за стариот морнар има во Umetnost tumačenja Poezije (151-194)
Перси Биш Шели - На чучулигата и Ода на западниот ветер; и двете ги има во Antologija engleske romantičarske Poezije; втората ја има на македонски во Нераспнати богови, а На чучулигата (во препев на Гане Тодоровски) во копијата што ни ја даде професорката (не знам од каде); за првата анализа во Umetnost tumačenja Poezije (252-265)
Џон Китс - Ода на славејот и Ода на грчката урна; и двете се присутни во Антологијата на Ранка Куиќ; втората ја има во Нераспнати богови, првата (во препев на Огнен Чемерски) во еден број на Просветен живот; за првата анализа има во Umetnost tumačenja Poezije (283-305)

За сите пет погоре спомнати Поети и нивните песни, осврти и анализи има и во Istorija engleske književnosti на Душан Пухало.
Back to top Go down
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

Temi za kolokvium Empty
PostSubject: Re: Temi za kolokvium   Temi za kolokvium EmptyThu Dec 24, 2009 2:50 am

Прегледов злато вреди.

Само, морам да искомнетирам, воведот со набројувањето на националностите ме потсеќа на лид на вест на ТВ Сител Smile
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Kinegoida




Female Number of posts : 57
Age : 35
Registration date : 2008-04-07

Temi za kolokvium Empty
PostSubject: Re: Temi za kolokvium   Temi za kolokvium EmptyFri Dec 25, 2009 8:02 pm

Chitajki go Bajron, zabelezav deka Kain pochnuva so Vtoriot chin. Dali toa znachi deka e greshka vo kopiranjeto Smile ili samo toj chin treba da go prochitame za kolokvium?!
Back to top Go down
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

Temi za kolokvium Empty
PostSubject: Re: Temi za kolokvium   Temi za kolokvium EmptyFri Dec 25, 2009 9:38 pm

Само тој треба. Фрагментарно ги работиме и Каин и Манфред.
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Kinegoida




Female Number of posts : 57
Age : 35
Registration date : 2008-04-07

Temi za kolokvium Empty
PostSubject: Re: Temi za kolokvium   Temi za kolokvium EmptyFri Dec 25, 2009 11:28 pm

Blagodarja Smile
Back to top Go down
Sponsored content





Temi za kolokvium Empty
PostSubject: Re: Temi za kolokvium   Temi za kolokvium Empty

Back to top Go down
 
Temi za kolokvium
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Temi za Kolokvium
» Temi za kolokvium II
» temi za kolokvium - I
» temi za kolokvium - I
» Temi za kolokvium

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: III година :: Романтизам-
Jump to: