Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Upisi 2010/2011

Go down 
AuthorMessage
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Upisi 2010/2011   Wed Sep 15, 2010 3:07 pm

Не знам дали е до мене, но оваа година уплатниците ми личат како да се повеќе и се побесцелни.
Поставив 2-3 прашања до ЕКТС службата:

Дали е обврзно да се плати ИКСА на УКИМ?

Во документите исто така има уплатница за Студентски парламент на филозофски факултет, претпоставувам по грешка, бидејќи сум на студент на Филолошки факултет, дали има нешто такво за Филолошки факултет што би требало да се уплати?

Плус, зошто е потврдата за уплатени 300 денари за испити од семестар? Или и ова важи само за Филозофски факултет?


...останува да почекам одговори кои веднаш ќе ги објавам. Дотогаш, мислам дека е подобро да почекаме пред да се запишеме.
ИКСА на УКИМ, односно Информатички, културни и спортски активности е нелогично да се плати на овој факултет. Нека ме поправи некој, но колку што јас помнам, ништо од тоа не сме имале. За филозофски прашањето, мислам дека е очигледно зошто го поставив. Можеби само во моите документи се појавило тоа, но за секој случај, подобро е да се праша. И навистина, ама навистина, не ми е јасно што е со уплатницата од 300 денари за испити од семестар.

Ако некој има инфорации, нека пише. Искрено, мислам дека доволно не крадеа досега, со електронските индекси, оние уплатници кои требаше да ни обезбедат бесплатни копии, СПУКИМ, казните кои се двојно покачени и којзнае уште што, за и со вакви бесмислици да не заморуваат.

Мејлот до ЕКТС службата е: ekts.sluzba@gmail.com

Поздрав,
Јуле.

П.С. Hunnuh, слободно премести го топиков во Инфо табла.
Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
jasminART

avatar

Female Number of posts : 20
Age : 30
Real name : Jasmina Runevska
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Upisi 2010/2011   Fri Sep 17, 2010 12:58 am

Тоа е Јуле Македонија.Smile Јас денес платив 3 000 ден плус од ратата на ФЛУ, за ИКСА на УКИМ, за библиотека(1200)...На сите факултети е истиот проблем, но очигледно сите ние само си расправаме помеѓу нас, или околу нас, но студенскиот глас [b]непостои.(?)
Back to top Go down
View user profile
Jule

avatar

Number of posts : 198
Age : 29
Registration date : 2008-04-08

PostSubject: Re: Upisi 2010/2011   Fri Sep 17, 2010 10:09 am

Не постои поради тоа што ние одлучуваме така.
Од студентски прашања сеуште нема одговор, ја препратив пораката, па ќе видиме.
Инаку, еве една корисна инормација од Слободен Индекс:


Почитувани колеги,

Вашиот самонаречен студентски застапник, Студентскиот Парламент, веќе со години наназад се богати од вашите џебови. Се работи за онаа уплатница од 100 до 250 денари (зависно од факултетот) која ве условуваат да ја уплатите секој пат кога сакате да упишете нов семестар. Уплатницата имено е за членарина во Студентскиот Парламент, иако вие лично најдобро знаете дека не сте член на таква организација, и дека многу е веројатно дури и да не сте чуле за истата. НЕ МОРАТЕ ДА ПЛАЌАТЕ ЧЛЕНАРИНА ЗА ОРГАНИЗАЦИЈА ВО КОЈА НЕ СТЕ ЗАЧЛЕНЕТИ. Доволно коли си купија и доволно забави во Б2 си организираа од вашите пари ценетиот претседател на Парламентот Медо и неговите со-крадачи!

Направете само пресметка: 200 денари (грубо) по (околу) 40.000 студенти е еднакво на 8.000.000 денари, што е над 130.000 евра годишно кои се слеваат на контото на Студентските парламенти од сите факултети на УКИМ.

Тоа се коси со уставот на државата, со законите за граѓански здруженија, како и со статутот на УКИМ.

Следниот пат кога тетките на студентски прашања ќе ви ја побараат оваа уплатница, одбијте да ја платите! Бојкотирајте го протокот на незаконски заработени пари и поштедете го својот џеб. Дури и Ректорот Велимир Стојковски самиот изјави: Дел од парите што студентите ги плаќаат (тие 750 денари за ИКСА) веќе ги одвојуваме за Студенткиот Парламент. Ниту еден студент не треба да плаќа задолжителна (каков парадокс!) членарина против своја волја.

Back to top Go down
View user profile http://cheeesy.deviantart.com/
Sponsored content
PostSubject: Re: Upisi 2010/2011   

Back to top Go down
 
Upisi 2010/2011
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Headmasters (D.E.S) and Inspectors (I.E.N) Contest 2010/2011
» Ntawv Caw noj peb caug nyob Cholet 2010/2011
» 2011 Arrived... HAPPY NEW YEAR to you all!!
» 09th July 2011 - London UK - Masjid Al Ansar presents The Key to Paradise by Sh. Mohamad Salah
» lundi 30 mai 2011: Mac, PC ou Linux ?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Известувања :: Испити-
Jump to: