Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 posledni predavanja + obrabotuvanje na chasot od 24 april

Go down 
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: posledni predavanja + obrabotuvanje na chasot od 24 april   Fri May 09, 2008 2:03 am

До последниот колоквиум, а со тоа и до крајот на оваа учебна година, ќе одржиме уште два блока предавања по хеленска книжевност. Часовите кои не ги одржавме во последниот четврток пред празничниот распуст ќе ги обработиме следниот петок во стариот термин за Хеленска, од 9:40 (во Хесп), со тоа што предавањето ќе трае подолго од 11:15, колку што траеше во првиот семестар.
За најдобро да го искористиме времето и за да бидеме однапред подготвени за часовите, професорот денес ни најави што точно ќе обработуваме:

15 мај четврток: Еврипид: Медеја и Хиполит
16 мај, петок: Аристофан: Жаби (и во вториот час може ќе се осврнеме и на некои фрагменти од лириката; се` уште немаме материјали).

Термините се стандардните, од 14:40 (после часот по македонски) до 18:00.

Драмите ги имаме меѓу нас, Жаби и Медеја мислам дека и сега се оставени во фотокопирница, до понеделник можат да се земаат копии.

Ако некој е заинтересиран за семинарски, се` уште има шанса да се одлучи за тема и да ја обработи во договор со професорот. Домашни работи и есеи исто така се добредојдени study

Резултатите од минатиот колоквиум уште не се истакнати и професорот рече дека ќе ги добиеме следниот четврток, на 15-ти. (По)следниот колоквиум по Хеленска, според тоа што беше најавено уште во април, би требало да се случи на 21-ви мај.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
 
posledni predavanja + obrabotuvanje na chasot od 24 april
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Newbie from adelaide - surgery 19th April 2012
» Hagmann: Greg Evensen & Steve Quayle Wednesday, April 16, 2014 - On the Precipice of a Second Civil War and a Second American Revolution [mp3 is up]
» Bloody April:1917
» !!!! APRIL 3 = 'JADE*HELM* 2015' 8-Week Summer Special Ops Exercises Prep For End Game And 'Mastering The Human Domain'
» April 6, 1982 Blizzard

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: I година :: Хеленска книжевност-
Jump to: