Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Top books-Individual Choise

Go down 
+4
Na Rajna i Slave maliot
Viktor Jovanoski
evelynglyn
Melante
8 posters
AuthorMessage
Melante

Melante


Female Number of posts : 3
Age : 40
Registration date : 2008-11-11

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyThu Nov 13, 2008 9:49 pm

Баталете кој-што-како рекол за најдобри книги на сите времиња, ме интересира како ги ранкирате вашите омилени книги, без разлика во кој жанр припаѓаат.
Јас ќе се обидам да дадам еден пократок список на мои омилени книги (иако овој список е далеку од конечен). За да не се мачите да мислите, пишете едноставно кои книги ви оставиле најголем впечаток. Исто така можете да пишете зошто токму ви се најомилени, каков впечаток ви оставиле (позитивен/негативен/просветлувачки Very Happy ) или дали воопшто ве натерале да промените ваши ставови или начин на живот.

1. Демиан - Херман Хесе
2. Elric at the end of time – Michael Moorcook
3. Крстоносните војни видени од страна на Арабјаните – Амин Маалуф
4. Самурај - Сабуро Сакаи
5. Мартин Идн – Џек Лондон
7. Фантомот на операта - Лероа
8. Госпоѓица - Андриќ
9. Слово за походот Игорев
Комедиите на Русомир Богдановски, Злосторство и казна (ме смрзе да ги рангирам Laughing ) и...erm... не ми текнува на други I love you Embarassed Сонетите на Шекспир се master-piece исто така!

Автори што убедливо не ги сакам се Букарски, Буковски (се римуваат дури), Хемингвеј (замислете! Laughing ), некои квази-книжевници кои мислат дека пишуваат вредна литература (имаше еден "писател" кој пишуваше за неговото искуство од сектите, и тоа е убедливо најлошото нешто што го имам читано, ама да ме убиете не ми текнува како се викаше типацот Sad ), Пауло Коељо (with all do respect, ама... gross), книги од типот позитивно мислење, психологија на успехот, тра ла ла ла (многу ми се лимонада), па дури и Толкин не ми се свиѓа нешто посебно. А за чудо, можам да го смислам Шелдон pale Very Happy
Не сакам да навредам некој кој сака некаков тип книги кои мене лично не ми се допаѓаат. Чисто ме интересира како размислувате.
Поздрав alien
Back to top Go down
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 36
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptySat Nov 15, 2008 4:28 pm

мојата листа сега за сега изгледа отприлика вака:

1. Angels in America - T. Kushner
2. Cathedral - R. Carver
3. The Sun Also Rises - E. Hemingway
4. Catcher in the Rye- J. D. Salinger
5. A Portrait of the Artist as a Young Man - J. Joyce
6. Wild at Heart - B. Gifford
7. Fahrenheit 451 - R. Bradbury
8. Brave New World - A Huxley
9. Ask the Dust - J. Fante
10. Other Voices, Other Rooms - T. Capote
11. The Great Gatsby - F. Scott Fitzgerald
13. Papa You're Crazy - W. Saroyan
14. Fathers and Sons - I. Turgenev
15. Големата Вода - Ж. Чинго

не се рангирани по некој посебен терк, ги пишував како ми доаѓаа.
како општ заклучок, најмногу ја сакам книжевноста во модернизмот, а после и останатите периоди од 20. век... (во главно без пост модернизмот).

edit: од македонските нови автори, само Магдалена Хорват.


Last edited by evelynglyn on Thu Feb 12, 2009 2:53 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Viktor Jovanoski




Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyTue Nov 18, 2008 1:43 am

О, мојата омилена тема... Одамна си мислев да ја напишам листава, само не сакав јас да бидам иницијатор (искрено, не знам зошто).

Но да не должам - вака изгледа (хиерархиски средена) последната ревизија на мојата листа (која, всушност, е комбинација од две листи - омилени поетски и омилени прозни дела):

  1. Цвеќињата на Злото - Шарл Бодлер
  2. Песни на невиноста и искуството - Вилијам Блејк
  3. Антологија на англиската романтичарска Поезија - Ранка Куиќ (избор и препев)
  4. Неверна жена - Федерико Гарсија Лорка
  5. Неискажливо е сево ова, о боже - Георг Тракл
  6. Раскази - Антон Павлович Чехов
  7. Собрани дела - Едгар Алан По
  8. Престој во Пеколот - Артур Рембо
  9. Страданијата на младиот Вертер - Јохан Волфганг Гете
  10. Антологија на унгарската Поезија - Паскал Гилевски (избор и препев)
  11. Пеењата на Малдорор - Комт де Лотреамон (Исидор Дикас)
  12. Лолита - Владимир Набоков
  13. Сократовата одбрана - Платон
  14. Дуински елегии/Сонети за Орфеј - Рајнер Марија Рилке
  15. Песни - Т.С. Елиот
  16. Контемплации и Клетници - Виктор Иго
  17. Смрт во Венеција - Томас Ман
  18. Злосторство и казна - Фјодор Михаилович Достоевски
  19. Процес - Франц Кафка
  20. Дон Кихот - Мигел де Сервантес

Неколку завршни напомени:

  • Книга вон секоја конкуренција: Библија. Песна над песните, Книга Јов, Псалмите, Евангелијата, Второто послание на Павле до Коринтјаните, Откровение на Јован... Причината што не ја класифицирав е тоа што ако ја ставев цела, ќе беше многу тешко да и го одредам местото (зашто покрај добрите, има и некои просечни книги), а доколку ја разделев како погоре - од дваесетина места, барем половина ќе беа окупирани од библиски книги.
  • Се одлучив да ставам по една книга од еден автор, зашто, ако си дадев слобода да ставам по повеќе, ќе немаше ниту едно прозно дело (освен Раскази од Чехов и, можеби, Страданијата на младиот Вертер); само - мора да назначам - тоа ќе беше многу пообјективна листа, од причина што ако прозата значи одење, Поезијата е танц (Валери)...
  • На македонски план: Сребрените снегови и Големата вода од Живко Чинго и Две Марии од Славко Јаневски. Тоа би било од делата што ги познавате. Само тоа би било зошто сум приморан да напишам некои дела што се издадени. Да беше спротивно би пишувало Песнички за моментот на Вечност и Паганика од Коста Бојчески.
Back to top Go down
Na Rajna i Slave maliot

Na Rajna i Slave maliot


Male Number of posts : 49
Age : 37
Registration date : 2009-01-20

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyTue Jan 20, 2009 9:52 pm

Проба 1, 2. Ова ми е прв коментар, па нека биде на оваа тема. Многу е неблагодарно од толкаво брдо книги да се издвојат 10 или 20, па и 50. Затоа ќе подразмислам некое време и ќе пишам нешто подоцна Very Happy
Back to top Go down
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 36
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyTue Jan 20, 2009 10:18 pm

добредојде колега двојкаш!
само види ако можеш да го смениш корисничкото име, т.е. да го напишеш на латиница, таков е системот, не ја чита кирилицата во корисничките имиња и во насловите на темите. проверував по секакви форуми и не, нема начин да се избегне тоа alt+shift...
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Simonia D

Simonia D


Female Number of posts : 24
Age : 37
Real name : Simona Karanfilova
Registration date : 2008-04-07

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyWed Jan 21, 2009 2:33 am

Е не ми се верува, човече на Рајна и Славе... што праиш?! lol!
Да не испадне дека спамирам, сега ќе ја издвојам само Alice in Wonderland (заедно со Through the Looking Glass) на Carroll.
Back to top Go down
http://www.puella-pia.deviantart.com
Na Rajna i Slave maliot

Na Rajna i Slave maliot


Male Number of posts : 49
Age : 37
Registration date : 2009-01-20

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyWed Jan 21, 2009 11:26 pm

Во мојот избор се решив да наведам повеќе дела од еден автор под еден реден број. Изборот не е некакво хиерархиско подредување туку само нафрлање, направен е строго субјективно и не е конечен.

1. Шарл Бодлер - „Цвеќињата на злото“ и „Сплинот на Париз“
2. Вилијам Шекспир - 154 сонети
3. Рајнер Марија Рилке - „Дуински елегии“ и „Сонети за Орфеј“
4. Селима Хил - „Имагинарни крави“
5. Никола Маџиров - „Преместен камен“
6. Марко Петрушевски - „Еден млад збунет човек“
7. Зен приказни
8. Хаику песни од големата четворка (Башо, Иса, Бусон, Шики)
9. Трагедиите на Еврипид
10. Аристофан - „Жаби“
11. Лукиј Апулеј - „Златното магаре“
12. Гете - „Фауст“ и „Страданијата на младиот Вертер“
13. Данте - „Божествена комедија“
14. Франсоа Рабле - „Гаргантуа и Пантагруел“
15. Мигел де Сервантес - „Дон Кихот“
16. Едгар Алан По - раскази
17. Е. Т. А. Хофман - раскази
18. Славко Јаневски - „Тврдоглави“, „Миракули на грозомората“ и „Евангелие по Итар Пејо“
19. Џек Лондон - „Мартин Идн“
20. Реј Бредбери - „Фаренхајт 451“
21. Патрик Зискинд - „Парфем“
22. Евгениј Замјатин - „Ние“
23. Данил Хармс - „Случаи“
24. Живко Чинго - „Големата вода“
25. Михаил Булгаков - „Мајсторот и Маргарита“

Исто како Виктор и јас ќе напоменам неколку дела и автори вон конкуренција:
1. Библијата (мислам дека се подразбира зошто)
2. Македонската усна книжевност - конзерватор е на неверојатно возбудливи лексички, значенски и цивилизациски слоеви. Кој го читал Цепенков знае на што мислам Very Happy
3. Необјавени песни и кратки раскази од Ненад Јолдески
4. Автори од третата генерација македонски писатели и поети. Проблемот е што ми се допаѓаат само некои делови од нивното творештво, а други не, па не е можно да наведам во ваква листа поединечни циклуси, песни или раскази што ги сакам. Такви автори се: Влада Урошевиќ, Петре М. Андреевски, Анте Поповски, Матеја Матевски, Радован Павловски, Ацо Шопов, Блаже Конески.


Last edited by Na Rajna i Slave maliot on Thu Jan 29, 2009 6:08 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
Audrey

Audrey


Female Number of posts : 4
Age : 38
Registration date : 2009-01-23

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyFri Jan 23, 2009 3:46 pm

Ај прво хелоу Smile Кога веќе станува муабет за книги, ај и јас да си кажам, без разлика дали некој го интересира или не Very Happy Мај топ 5 ис:
1.Случаи - Д. Хармс
2.Сите Бодлерови дела
3.Расказите на О. Вајлд и Е. А. По
4.Бука и бес - В. Фокнер
5.Роман мумије - Т. Готје

Некако многу ми е ограничување кога ке пишеш дека некоја книга ти е омилена... Многу имам, иако овие ми паднаа на памет сега.
Back to top Go down
Na Rajna i Slave maliot

Na Rajna i Slave maliot


Male Number of posts : 49
Age : 37
Registration date : 2009-01-20

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptySat Jan 24, 2009 5:38 am

Иако ризикувам да бидам истепан од страна на некои колеги двојкаши, ќе додадам: во изборот на македонски автори од третата генерација го вбројувам и Гане Тодоровски. Ако ми спремате ќотек, пишете на форумов да ве избегнувам Very Happy
Море, и Богомил Ѓузел ќе го додадам Very Happy
Back to top Go down
Simonia D

Simonia D


Female Number of posts : 24
Age : 37
Real name : Simona Karanfilova
Registration date : 2008-04-07

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptySun Jan 25, 2009 12:31 am

Море можеш ти и Божин Павловски... rabbit
Back to top Go down
http://www.puella-pia.deviantart.com
Na Rajna i Slave maliot

Na Rajna i Slave maliot


Male Number of posts : 49
Age : 37
Registration date : 2009-01-20

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptySun Jan 25, 2009 3:33 am

Е тоа богами не можам!
Back to top Go down
Na Rajna i Slave maliot

Na Rajna i Slave maliot


Male Number of posts : 49
Age : 37
Registration date : 2009-01-20

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyWed Mar 18, 2009 3:26 am

Си го гледам изборот и си викам, не е лош, ама ептен е некомплетен. Ете, го нема ни „Франкенштајн“ од Мери Шели и еден тон други битни работи. Што ми требаше воопшто да составувам список... За да биде малку од малку праведен, треба да напишам омилени 100.
Back to top Go down
Viktor Jovanoski




Number of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptySat Jan 02, 2010 11:28 pm

Ревизија на погоре напишаната листа:

  1. Цвеќињата на Злото - Шарл Бодлер
  2. Антологија на англиската романтичарска Поезија - Ранка Куиќ (избор и препев)
  3. Песништво европског романтизма - Миодраг Павловиќ (приредувач)
  4. Химери - Жерар де Нервал
  5. Собрани дела - Едгар Алан По
  6. Неверна жена - Федерико Гарсија Лорка
  7. Поезија - Артур Рембо
  8. Неискажливо е сево ова, о боже - Георг Тракл
  9. Страданијата на младиот Вертер - Јохан Волфганг Гете
  10. Раскази - Антон Павлович Чехов
  11. Раскази - Николај Васиљевич Гогољ
  12. Поезија - Пабло Неруда
  13. Пеењата на Малдорор - Комт де Лотреамон (Исидор Дикас)
  14. Сократовата одбрана - Платон
  15. Дуински елегии/Сонети за Орфеј - Рајнер Марија Рилке
  16. Антологија на унгарската Поезија - Паскал Гилевски (избор и препев)
  17. Смрт во Венеција - Томас Ман
  18. Контемплации и Клетници - Виктор Иго
  19. Дон Кихот - Мигел де Сервантес
  20. Песни - Т.С. Елиот

Интимно, толку интимно...
Back to top Go down
pLAVo




Male Number of posts : 51
Age : 35
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyWed Jan 06, 2010 7:31 pm

ја сеуште немам ОМИЛЕНИ книги.... рано ми е...

нешто кое ми остави ОГРОМЕН ВПЕЧАТОК е роман на една наша колешка, која сега подготвува пост-дипломски на ОКК, повозрасна, родена 1980...
Ирена Јорданова - Помеѓу

ми остави впечаток и нејзиниот расказ Бони и Клајд кој го има на Блесок

ми се свиѓа поезијата на мајка ми, необјавена, тајна, нејзина интимна ама ми има читано дел од неа... не е многу ама ми значи...

Раѓање на трагедијата од матеја Матевски песната
и
Петре М. Андреевски

го сакам и Е.А.По.
Back to top Go down
pLAVo




Male Number of posts : 51
Age : 35
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptyWed Jan 06, 2010 7:38 pm

да, и заборавив да се надоврзам не знам кој пиша...
ЗНАЧИ ОРГАНСКИ НЕ ПОДНЕСУВАм книги од типот како да господарите со себе, успехот на вашиот живот, на бизнисот, сексот, љубовта... буквално се ТРА ЛА ЛА! Top books-Individual Choise Icon_biggrin

и да...
пред некое време ја прочитав Неверство од Х. Пинтер... ми остави силен впечаток...
Back to top Go down
stefanrowling




Male Number of posts : 2
Age : 33
Registration date : 2009-12-08

Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise EmptySun Mar 14, 2010 3:34 pm

My favs аre... Smile)

1. Бранови - Вирџинија Вулф
2. Кон светилникот- Вирџинија Вулф
3. Часови- Мајкл Канингам
4. Портретот на уметникот во младоста- Џемс Џојс
5. Името на розата- Умберто Еко
6. Мадам Бовари- Флобер
7. Сликата на Доријан Греј- Оскар Вајлд
8. Злосторство и казна- Достоевски

а кога бев помал Пипи Долгиот Чорап, Малиот вампир, Робинзон Крусо и се разбира Хари Потер.. ги бројам и тие во нај нај :-D :-D Wink
Back to top Go down
Sponsored content





Top books-Individual Choise Empty
PostSubject: Re: Top books-Individual Choise   Top books-Individual Choise Empty

Back to top Go down
 
Top books-Individual Choise
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» The 10 Greatest Books of All Time

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Необврзно :: Книги и автори-
Jump to: