Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 blog na okk?

Go down 
+3
Eldritch
Jule
evelynglyn
7 posters
AuthorMessage
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

blog na okk? Empty
PostSubject: blog na okk?   blog na okk? EmptySun May 11, 2008 12:55 am

сакате ли да отвориме еден заеднички блог за автори од окк и таму да ставаме нешто од тоа што го пишуваме?
поезија или проза ми е во главно идејата, ама може и некои есеи да одат (дури и од тие што ги пишуваме за школо, ако мислите дека се добро стегнати). нема врска ако претходно текстовите се објавувани на други блогови или во списанија.

може да се направи еден заеднички акаунт и сите да го знаеме пасвордот, па да се потпишуваме после нашите постови. има и пософистицирани методи кога станува збор за повеќе автори, ама не знам како функционира тоа на македонскиот сервис за блогови (ако знае некој... уште подобро).

ама прво, што викате за ова?
ајде бе, ќе им парираме на Мираж Twisted Evil

а после ќе си направиме и симбол на блогот, па и печат! и ќе го ставаме на писмата што ќе ги праќаме до фановите. е тек тогаш ќе има простор и за нова религија и регистрирање на секта (не е толку за идеологијата, повеќе е за парите што ќе ни ги даваат од буџетот како на НВО).

соу... ту блог ор нот ту блог?
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySun May 11, 2008 1:15 pm

I just wanna say... Hunnuh, you are indeed a genius!
i edno krarko hell yeah za idejata! Very Happy
...kje mi bide chest i zadovolstvo so avtorkata na talent-free da delam blog...najiskreno...
king
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySun May 11, 2008 4:09 pm

благодарам за овој неочекуван ego-boost Cool

инаку за блогот... аце мислам дека исто би сакал да отвориме заеднички блог затоа што правевме веќе некој муабет за тоа, ама нека си каже самиот... си зедов за слобода да го пишам ова онака општо затоа што он изјави дека ретко доаѓа на форум во последно време.

да почекаме што викаат другите...
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Eldritch

Eldritch


Male Number of posts : 61
Age : 42
Real name : 2м0r3
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyMon May 12, 2008 12:46 am

Имам боља идеја видете го ова :

http://cc.org.mk/index.php?option=com_docman&task=doc_details&gid=62&Itemid=32

Секој може бесплатно да си ги стави своите дела таму, (запазете само колку превземања има по дело) и ем ќе му/и/им бидат заштитени авторските права. Хехе. :-}

И ем ќе бидете читани. Ха!
Back to top Go down
http://www.ivanstojanovski-eldridzh.blogspot.com/
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyMon May 12, 2008 1:13 am

mene povekje mi se dopagja idejata za pravenje zaednichki blog, bash poradi taa prichina deka e zaednichki.
mladite sili na OKK... vo napad! cheers
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyMon May 12, 2008 1:48 am

да, ова е скроз друг концепт, не станува збор само за себе-промоција туку за ставање на повеќе различни идеи на едно место. читаноста на криејтив е стварно за восхит и може и тоа да го искористиме (секој од нас посебно, кој мисли дека има за објавување), а блогот е нешто со сосема поинаква динамика. на блогот нема да ставиме се` што имаме напишано досега и да чекаме некој да го чита тоа и да го коментира, затоа што тоа би било само како заедничка архива. поради тоа баш и на криејтив мислам дека не би имал секој читаност, Варски издаде книга за Темплум пред некоја недела, а блогот го има уште од пред 2-3 години (колега ни е инаку од окк), па има некои 2.000 симнувања на текстот. На блогот би пишувале како што ќе се случуваат работите, постепено, па би се вклучувале во некои полемики на блогосферата што се блиску до нас, би коментирале на други блогови... итн, итн. Поентата е да привлечеме внимание, да го направиме ова како еден заеднички проект на катедрата. Бенефициите би биле тоа што со поширока публика секој нареден пост ќе има поголемо влијание, преку нашата активност ќе се промовира и катедрата (откако ја затупеа некои претставници), а на крај, со вниманието што ќе го добиеме како колектив ќе има повеќе простор и за промоција на личните блогови/страници. Што се однесува до идентитетот, мислам дека нема причина за загриженост таму, ниеден автор на заедничкиот блог нема да биде над некој друг, нема да има инсталирани уредници, серковци, итн. секој сам ќе одлучува за содржината што ја постира. евентуално би можеле да се договараме за коментирањето на туѓи блогови за да не се добие некој шизофреничен ефект, ама мислам дека ако секој се потпишува пред заедничкиот акаунт и тоа нема да биде проблем.
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Eldritch

Eldritch


Male Number of posts : 61
Age : 42
Real name : 2м0r3
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyMon May 12, 2008 10:49 pm

http://komparativnaknizhevnost.blogspot.com/
Back to top Go down
http://www.ivanstojanovski-eldridzh.blogspot.com/
Eldritch

Eldritch


Male Number of posts : 61
Age : 42
Real name : 2м0r3
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyMon May 12, 2008 10:58 pm

:-}
Back to top Go down
http://www.ivanstojanovski-eldridzh.blogspot.com/
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyMon May 12, 2008 11:53 pm

abe se' ova super ivanchou! (super password btw Wink ) ama neli na blogeraj kje pravevme? iako, da... i na mene povekje mi se dopagja na blogger ama za chitanost kao...ovo-ono ...
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyTue May 13, 2008 12:15 am

на блогерај е подобро за ваков тип на блогови баш поради тоа што таа блог платформа функционира како заедница, новите постови се појавуваат на почетната страна и буквално секој што ќе се логира ги гледа. се` е поврзано таму и затоа многу полесно можеме да бидеме забележани.

инаку и јас ги имам моите два блога на блогер сервисот, таму се научив малку и да го менувам хтмл кодот (имам нов дизајн на talent-free, денес го завршив Very Happy) ... македонската верзија од друга страна уште ми е енигма Smile

а мејлот е супер! cheers
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyTue May 13, 2008 12:22 am

epa makedonskiot e khm... da ne se izrazam vulgarno... nishto vo sporedba so ovoj... ama da, vo pravo si deka podobro funkcionira kako zaednica...
epa?
koj kje go pravi?
Smile
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyTue May 13, 2008 12:30 am

ај ќе отворам сега еден блог со стандарден темплејт од тие што ги има за бирање, па иван ако се снаоѓа подобро со кодови нека интервенира Smile

само, името компаративна книжевност ми е многу генерично... дај нешто покарактеристично Twisted Evil нешто што ќе можеме после да го ставиме и на лого. еден прилог од весникот нова македонија наменет за млади што излегуваше порано се викаше делфин па тоа им беше и заштитниот знак. нешто во таа смисла мислам. не знам... диви кози? Laughing шала, шала.

прашањето е, там-там-там-таам.... што е тоа што не` симболизира нас како колектив?
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyTue May 13, 2008 2:12 am

jas i hunnuh reshivme i napravivme
hunnuh go otvori)...
sestra mi ne' krsti
...i mislam deka zvuchi odlichno

http://otrakanite_ezhinja.blog.com.mk/

cheers

password-ot e ist za onie koi go znaat ( a onie koi ne go znaat a bi sakale... just ask... Wink )
user name: ezhinja

epa...
navalete...ako na nekoj mu se saka... Smile
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyFri May 16, 2008 1:10 am

koj beshe prviot postirach na blogot? rabbit
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
Eldritch

Eldritch


Male Number of posts : 61
Age : 42
Real name : 2м0r3
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySun May 18, 2008 8:57 pm

Ај погоди од еднаш ;-} .
Back to top Go down
http://www.ivanstojanovski-eldridzh.blogspot.com/
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySat May 31, 2008 3:07 pm

ова од следната година ќе го разработиме подобро.
за името штом немаме консензус, ќе направиме нови предлози и ново гласање, ама тоа некаде во септември/октомври.
ако за време на слободниот период некој добие некаква идеја поврзана со зедничкиот блог, нека ја запише тука или негде на друго место да не ја заборави, три месеци се долг период.

до тогаш, изгледа блогерајот ќе мора да продолжи без нас компаративците.
oh what a sad destiny it will be.
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySat May 31, 2008 3:49 pm

...па летово по колоквиумите и испитите и сите тие работи.
а кој поточно има проблем со името?...баш е супер. јас мислам дека нема потеба да се нарекуваме компаратисти/компаративци/компаратичари/компаративистици/компаративистичари... или слично... премногу е формално. можеме ова отракани да го тргнеме и та-да... убаво име. а и симболиката на ежињата е одлична. јас сум за да остане...ако баш и не може, би сакала некое налик на ова.
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
Jule

Jule


Number of posts : 198
Age : 34
Registration date : 2008-04-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySun Jun 29, 2008 1:37 am

ќе правиме или нема да правиме? (трт, мрт живот или смрт...оу Шекспир, ју мув ми) ...дет из д квешчн нау!
Back to top Go down
http://cheeesy.deviantart.com/
emilija

emilija


Number of posts : 20
Registration date : 2008-04-10

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySun Oct 11, 2009 12:09 am

Ne znaev vo koj del da pisam, pa nabrzina se odluciv za ovoj, hehehehe. Mi pisa profesorkata Marija i prasuva: Kolku studenti se imame odluceno za nastavanata nasoka i trebalo tocna brojka, pa jas i pisav deka uste Nikolina samo se dvoumi. Potoa profesorkata mi pisa pak, da ja iskontaktiram Nikolina i da ja prasam za sigurno, zatoa sto trebalo da pobaraat angazman na profesori po pedagogija i psihologija ako imaat studenti na nastavna nasoka. Ja barav Nikolina na toj mobilen sto i go imam, no ne e dostapna, pa Ve molam ako nekoj go ima nejziniot vistinski broj da mi go prati na mejl, za da mozam da i se javam.
Odnapred bragodaram.
Back to top Go down
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySun Oct 11, 2009 12:58 am

Еми, ѝ пишав смс на Николина, на бројот што го користи. Ќе те известам штом добијам повратен одговор.

Патем, ти што одлучи? blog na okk? Icon_smile
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
Na Rajna i Slave maliot

Na Rajna i Slave maliot


Male Number of posts : 49
Age : 36
Registration date : 2009-01-20

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySat Oct 17, 2009 4:24 pm

Луѓе, блогерајов станува тапа во последно време. Преплавен е со дневна политика, со луѓе што само закачуваат клипчиња, вицеви... Значително е намалена читаноста, а меѓу тие читатели што се останати има се помалку луѓе што би читале литература. Ако ме прашувате мене, јас би рекол да направиме нешто хартиено.
Back to top Go down
evelynglyn
Admin
evelynglyn


Female Number of posts : 374
Age : 35
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptySat Oct 17, 2009 7:02 pm

Смеам ли да прашам кој го напишал коментарот на пробниот пост на Отраканите ежиња (кој, по отворањето, повеќе не го погледнавме)?

Многу сте активки и атрактивни. Типични компаративци. (читач не писател 12 Октомври, 2009 - 18:17)

Колку се смеам!!

Инаку, сине на Рајна и Славе, во петок ќе ви се приклучам на состанокот да се договориме за списанието. Време е да почнеме да собираме материјали. Ќе донесам и принтови од некои пробни страници што ги имам направено за еден друг весник во средно, па ќе видиме во која насока ќе одиме и со дизајнот.
Back to top Go down
http://streets-of-dublin.blogspot.com
pLAVo
Male Number of posts : 51
Age : 34
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyThu Nov 26, 2009 12:44 pm

колеги... =)
ние од 2ра година водиме блог кој веќе почна да се полни со текстови...
слободно кој сака, може и има нешто подготвено/напишано (или ќе напише) нека и го прати на нашата колешка Јана по маил и она ќе го постира...

cursed-poets-of-alchera.blogspot.com
Back to top Go down
pLAVo
Male Number of posts : 51
Age : 34
Real name : ~M~
Registration date : 2008-12-08

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyThu Nov 26, 2009 12:48 pm

а инаку меилот на Јана blog na okk? Icon_biggrin е:
blog na okk? String_image.php?ct=AAAAAQAQo6ZG6e9Tt4CwGv5N3bX6qgAAABYGvMHyZjyQ50nQXPRXCs6XI2s55Z2Socg%2C&fp=8

Покрај испратениот текст, пишете и аше целосно име и презиме (доколку сакате да стои, во спротивно, пишете и го Вашиот псевдоним)!

ПОзз
ве чекаме! =)))
Back to top Go down
Jane Von Hollow
Number of posts : 1
Registration date : 2009-12-09

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? EmptyThu Feb 11, 2010 10:58 pm

Пишувајте на главниот мејл за блогот: cursed.poets@gmail.com

Smile

Џејн
Back to top Go down
Sponsored content

blog na okk? Empty
PostSubject: Re: blog na okk?   blog na okk? Empty

Back to top Go down
 
blog na okk?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» The Cursed Poets of Alchera - blog na studentite od vtora godina

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Разно :: Контакти и линкови-
Jump to: