Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Za casot od 11 dekemvri (i onoj na 18 dekemvri)

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Za casot od 11 dekemvri (i onoj na 18 dekemvri)   Sat Dec 13, 2008 12:11 am

На последниот час Римска - 11.12.2008 - ја доработувавме Ајнеида, при што најмногу се задржавме на четвртото и шестото пеење. Втората половина (VII-XII пеење) во главно ја работевме врз план на филијација на ликовите: врз кои Хомерови ликови се базираат оние што се јавуваат кај Вергилиј.

За следниот час - 12.12.2008 - треба да се прочитаат песните на Катул. Македонскиот препев ќе го носам во понеделник за оние што сакаат да го фотокопираат. Оние што имаат намера да читаат викендов, можат да ги најдат сите кармени на Катул препеани на многу светски јазици овде.
Back to top Go down
View user profile
 
Za casot od 11 dekemvri (i onoj na 18 dekemvri)
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: II година :: Римска книжевност-
Jump to: