Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Prasanjata za kolokvium

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Prasanjata za kolokvium   Wed Apr 08, 2009 12:31 am

Прашањата за колоквиум:

  1. Поимот Идеологија според Тери Иглтон.
  2. Идеолошки аспекти на легендата како усмено книжевен жанр и постмодернистичкиот роман: Крале Марко и Александар и Смртта.
  3. Теорија на легендата и популарната култура врз примери од написи во весници.
  4. Поимот популарна култура.
  5. Теорија на популарната култура и аспекти на карневализацијата (според Џон Фиск).
Back to top Go down
View user profile
 
Prasanjata za kolokvium
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: II година :: Усмена книжевност-
Jump to: