Општа и компаративна книжевност
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Sosir i Kursot po opsta teorija na lingvistikata

Go down 
AuthorMessage
Viktor JovanoskiNumber of posts : 319
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Sosir i Kursot po opsta teorija na lingvistikata   Tue Jun 03, 2008 10:11 pm

Овде требаше да дадам еден краток осврт на сите четири дихотомии што ни се потребни кога е во прашање Сосир - значи ознака/означено, јазик/говор, синтагма/парадигма, синхронија/дијахронија. Наместо тоа, се одлучив да напишам неколку линкови до места каде што некои го имаат направено тоа многу подобро отколку што јас можам да го направам. Овие три особено може да бидат од голема помош:

  • Статија на англиската Википедија за Курсот по општа лингвистика; доста прецизно и концизно се обработени сите нешта што ни се потребни (вклучувајќи и некои што не ни требаат);
  • Кореспондентната статија на хрватската Википедија. Дури можеби и попрегледно во однос на англиската; единствено е направен пропуст кај синтагматските и асоцијативните односи кои може да останат несфатени бидејќи им е придадена помала важност и помалку место во статијата; сепак, на крајот има одлична аналогија со шахот (кој може сликовито да ги претстави сите односи); најважно од се - статијата е поделена на најдобар можен начин - секоја од дихотомиите се разгледува одделно; и
  • Текст на некој проф. д-р на Универзитетот во Колорадо. Овде можеби не е опфатено се што ни треба (всушност се е опфатено, само поделбата не е толку добра како на хрватската), но затоа пак одлично е обработено; дотолку што мислам дека сите нејаснотии што би ви се појавиле при читањето на Сосир и(ли) Калер би можеле да ви се разјаснат тука; бидејќи текстот е насловен Структурализмот и Сосир, можете слободно да го прескокнете воведниот дел и директно да се префрлите на Секција I.

Ако има некакви прашања - слободно поставувајте.
Back to top Go down
View user profile
bojana

avatar

Female Number of posts : 44
Age : 31
Real name : Bojana
Registration date : 2008-04-07

PostSubject: Re: Sosir i Kursot po opsta teorija na lingvistikata   Wed Jun 04, 2008 12:27 am

Fala Viktor mi helpna mnoguuuuuuu, thanks a lot

----- bom ------
Back to top Go down
View user profile
evelynglyn
Admin
avatar

Female Number of posts : 374
Age : 30
Real name : shhh
Registration date : 2008-04-06

PostSubject: Re: Sosir i Kursot po opsta teorija na lingvistikata   Wed Jun 04, 2008 3:19 am

и еден совет од мене, не читајте од книгата на катица!
од никоја нејзина книга не читајте!

(...)

ете така... сега може да продолжам да читам за фигурите.
Back to top Go down
View user profile http://streets-of-dublin.blogspot.com
Sponsored content
PostSubject: Re: Sosir i Kursot po opsta teorija na lingvistikata   

Back to top Go down
 
Sosir i Kursot po opsta teorija na lingvistikata
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: I година :: Теорија на книжевноста-
Jump to: